Obustavljanje pregovora o projektima nuklearne elektrane „Akuju“ i gasovoda „Turski tok“ jedna je u nizu posledica konflikta Moskve i Ankare usled incidenta sa ruskim bombarderom Su–24. Turska je već počela da traži drugog partnera za izgradnju nuklearne elektrane, ali je malo verovatno da će u tome uspeti, smatra analitičar.
„U tome je i suština problema, kao i razlog zbog kojeg Turska nikada neće uspeti da pobedi u konfliktu sa Rusijom“, piše Halpern, objašnjavajući da ova zemlja praktično u potpunosti zavisi od uvoza energije.
Prekid uvoza turskog voća i povrća u Rusiju već je dovelo do ogromnih gubitaka u ekonomiji Turske. Pored toga, ruske vlasti su zabranile prodaju turističkih aranžmana u Tursku i čarter letove za tu zemlju. I dok će Rusi naći druga letovališta za odmor, Ankara, koja će ostati bez oko 3,3 miliona turista, neće uspeti da dovede toliki broj gostiju, uveren je autor teksta.
Situacija sa isporučivanjem gasa takođe se ne razvija u korist Turske, jer ona ne može da nađe zamenu ruskom energentu. Nije problem samo u lošim odnosima Turske sa Rusijom, nego i sa Egiptom koji neće da sarađuje sa njom jer je Ankara podržavala „Muslimansku braću“. Saudijska Arabija će odbiti da isporučuje gas Turskoj zbog ogromne kritike na račun Rijada, smatra autor i dodaje da je Turska u lošim odnosima i sa Izraelom.
U datoj situaciji Turska računa na podršku Evropske unije, nadajući se da će ukupno nezadovoljstvo ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i njegovom politikom ići njoj u korist.
Ipak, prema mišljenju analitičara, Turska pogrešno tumači stav Zapada.
Kada je turski avion F–16 oborio ruskog bombardera Su–24, Zapad nije optužio Rusiju za ono što se dogodilo.
Bez obzira na težnju Turske da pritisne protivnika, upravo je Rusija sposobna da izvrši realan pritisak u tom konfliktu, zaključuje autor.