Glavna roba koju kupuju članovi DAEŠ-a jeste municija, navode trgovci oružjem. Posle osvajanja drugog po veličini iračkog grada Mosula na leto 2014. godine, u ruke boraca dospela je vojna tehnika koja vredi stotine miliona dolara. Sa svakom pobedom DAEŠ popunjava zalihe oružja, ali municiju su spremni da kupuju svakodnevno u velikim količinama, piše Fajnenšel tajms.
„Kupuju kao ludi. Kupuju svakodnevno: ujutru, tokom dana, uveče“, priznaje jedan od trgovaca.
Prema procenama isporučilaca, za borbena dejstva u rejonu sirijskog grada Dejr el Zora svakog meseca je potrošeno metaka u vrednosti od najmanje milion dolara. Isto toliko je potrošeno za jednu nedelju napredovanja terorista u rejonu najbližeg aerodroma u decembru.
Velika potražnja za mecima povezana je s borbenom taktikom terorista: organizacija se uglavnom oslanja na minirane automobile i napade samoubica, a u međuvremenu aktivno koristi automatske puške i mitraljeze.
Za omogućavanje isporuka DAEŠ-u razrađena je složena logistička shema koju vodi najviša vojna komanda, po analogiji s trgovinom naftom, što potvrđuje kritički značaj ovog pravca. Prema rečima izvora Fajnenšel tajmsa u strukturama bezbednosti Iraka, teroristima šalju municiju 24 sata posle zahteva.
DAEŠ trgovcima oružja daje specijalna uverenja isporučioca nakon što njihovu kandidaturu odobre dva predstavnika organizacije. Trgovci dobijaju punu slobodu kretanja u zamenu za to da se roba isporučuje samo DAEŠ-u.
Prema rečima jednog od trgovaca oružjem, teroristima nije važno da li je municija nabavljena od Iraka, sirijskog režima, ustanika ili Izraelaca.
Usled trostranog sukoba u Siriji na crno tržište dospeva velika količina naoružanja. Za isporuku granata krijumčari neretko koriste cisterne za benzin koje se vraćaju na teritoriju DAEŠ-a prazne.
Pošto akcije koalicije primoravaju teroriste da se udaljavaju od turske granice, mogućnosti krijumčarenja se smanjuju, a cene za isporučivanje municije rastu. DAEŠ povećava broj licenci za trgovinu navodeći isporučioce da se svađaju među sobom i da smanjuju cene, pričaju trgovci oružjem. Prema njihovim rečima, ako neko od njih izađe iz igre da bi otišao iz Sirije, na njegovo mesto je spremno da dođe mnogo drugih ljudi jer su mogućnosti za zaradu u zemlji veoma ograničene.