Gardijan je na uvid dobio unutrašnje dokumente DAEŠ-a koji daju detaljnu sliku o onome što se dešava u ovoj organizaciji.
Objavivši „kalifat“ u Iraku i Siriji u junu 2014. godine, DAEŠ je u početku objavljivao uglavnom propise u vezi sa spoljnim izgledom i ponašanjem – od zabrane nošenja tesne odeće do zabrane uzgajanja golubova, što islamisti smatraju „gubljenjem vremena“.
Organizacija je potom prešla na stvaranje dokumenata posvećenih izgradnji države. Posebnu pažnju Gardijana privukli su „Principi upravljanja Islamskom državom“ na 24 stranice, koji su sačinjeni ubrzo posle proglašavanja „kalifata“.
U ovom programu su formulisani principi obrazovnog sistema i propagande DAEŠ-a, međunarodnih odnosa, kontrole nad trgovinom naftom i gasom.
Dokument zabranjuje privatnim investitorima da ulažu u dobijanje zlata, nafte i gasa, ali dozvoljava da se od „države“ kupuju sirovine za preradu.
U njemu je opisan i složeni sistem vojnih kampova koji se dele na pripremne, dečje i kampove za trening iskusnih boraca.
Kako piše Gardijan, ovaj program pokazuje koliko je pažljivo teroristička organizacija prišla zadatku izgradnje države. Može se zaključiti da pred snagama zapadne koalicije nije prosto „aritmetički borbeni zadatak: ’DAEŠ je već veći od broja svojih boraca‘“.
„Ako Zapad smatra da je DAEŠ praktično stereotipna banda psihopata, postoji rizik da ga znatno potceni“, prokomentarisao je američki general u penziji Stenli Makristal.
Istovremeno, prema podacima lista, dokumenti objavljeni tokom poslednjih pet meseci posvećeni su pre svega merama bezbednosti i vojnoj mobilizaciji, što govori o sve većoj paranoji DAEŠ-a.
Organizacija je zabranila privatne vaj-faj mreže, a dezerterima obećava amnestiju, verovatno zbog nedostatka boraca.