Prema njegovim rečima tenkovski bataljon koji je ušao u Irak krajem prošle nedelje je dopunska snaga koju je Turska poslala u cilju obezbeđivanja onih odreda koji se tamo već nalaze (uz dozvolu vlade Iraka, prema prethodnim ugovorima).
„Međutim, treba priznati i da je formiranje dopunskih odreda od 25 tenkova mera koja se u najmanju ruku može okarakterisati kao preterana“, rekao je Solmazturk, koji je i bivši načelnik Uprave međunarodne bezbednosti Generalštaba Vojske Turske i sadašnji potpredsednik Konfederacije rezervnih oficira NATO-a.
On smatra i da je Turska pre slanja vojnog kontingenta u Irak trebala da zatražiti pristanak Bagdada.
„Očigledno je da Bagdad nije bio unapred obavešten i da niko nikakav pristanak nije tražio. Bagdad je sa punim pravom uputio Ankari svoj protest, tražeći da turska vojska napusti iračku teritoriju i pripretio da će se u suprotnom obratiti Savetu bezbednosti UN“, ističe on.
Turska, prema njegovim rečima, na teritoriji Iraka može da ojača svoje odrede, koji su rezmešteni prema prethodnom dogovoru dve države, ali su oni ipak trebali da budu u manjem obimu i u dogovoru sa Irakom.
„Turska je narušila opšteprihvaćena pravila, uputivši u Irak čak 25 tenkova, jer ipak, tenkovi jesu moćno oružje. Ovakvo ponašanje Ankare nije moglo a da ne izazove uznemirenost Bagdada“, rekao je on, dodajući ovo nije planirano i rutinsko jačanje snaga.