U intervjuu listu „Nejšen“ stručnjak navodi da su posle terorističkog napada u ruskom avionu A321 i napada terorista u Parizu na Zapadu sve uočljiviji pobornici i protivnici ruske pozicije u Siriji.
Koen skreće pažnju na to da veći deo Evrope sluša lidere Rusije i Francuske, Vladimira Putina i Fransoa Olanda, i da se zalaže za saradnju s Rusijom u Siriji.
Pored toga, navodi politikolog, neki američki političari takođe se pridržavaju stava da je u borbi protiv DAEŠ-a neophodno sarađivati sa Moskvom.
Ipak, smatra Koen, protivnici saveza s Rusijom nisu manje aktivni. To se vidi u uređivačkoj politici popularnih listova kao što su „Vašington post“ ili „Volstrit džurnal“, koji aktivno nastoje da podgreju ukrajinski konflikt i da zaoštre situaciju u vezi s ruskim bombarderom Su-24 koji je oborila turska avijacija.
Ekspert navodi da se jedan od glavnih razloga za nesuglasice o Siriji tiče predsednika te zemlje Bašara el Asada — da li on treba da ostane na funkciji ili je neophodno da ode s vlasti.
Koen ukazuje da upravo armija Bašara el Asada predstavlja jedinu kopnenu vojsku koja je sposobna da se suprotstavi borcima DAEŠ-a.