Ideju o stvaranju filmske akademije zemalja-članica BRIKS-a izneo je premijer Indije Narendra Modi tokom samita ove organizacije jula ove godine u ruskom gradu Ufi.
Sve države-članice su potvrdile spremnost da učestvuju u ovom projektu.
Borodačjov kaže da je i Kazahstan zainteresovan da učestvuje u stvaranju filmske akademije.
„Ruski, indijski i brazilski filmovi veoma su aktuelni i po kvalitetu se ne razlikuju od zapadnih. Ali bez obzira na to, ovi se filmovi retko nalaze na spisku nominovanih za vodeće svetske filmske nagrade. Nije tajna da su svi filmski festivali angažovani. Ideja stvaranja filmske akademije zemalja-članica BRIKS-a, kao pandan i alternativa američkoj, potpuno je na mestu“, smatra Borodačjov.
Od 24 kategorije za američku nagradu „Oskar“, strani film može biti nominovan samo u jednoj. Pobedu u kategoriji „Najbolji strani film“ osvajali su ruski filmovi „Duga“, „Rat i mir“, „Moskva suzama ne veruje“, kao i „Varljivo sunce“. Takođe, ovu nagradu je dobio i kineski film „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“, dok Indija, Južnoafrička Republika i Brazil do sada u ovoj kategoriji nisu osvajali priznanja.
„U zemljama-članicama BRIKS-a živi više od 40 odsto stanovništva planete i oni će sada prvi put imati sopstvenu filmsku akademiju, odnosno dodeljivati nagrade onim filmovima i režiserima koji rade u tim zemljama. Ovo je na neki način i podrška domaćem, nacionalnom filmu“, kaže Borodačjov.
Prema njegovim rečima, prezentacija filmske akademije zemalja-članica BRIKS biće održana 2016. godine u okviru tradicionalnog Moskovskog međunarodnog filmskog festivala. Rad nove filmske akademije počeće 2017. godine, kada će biti objavljeni prvi laureati „Oskara“ zemalja BRIKS.