„Turska je htela da pokaže mišiće, ali je napravila grešku koja nikome neće pomoći. Ako je, možda, na 17 sekundi i bio narušen turski vazdušni prostor, malo je verovatno da bi za to vreme ruski pilot mogao da bude upozoren 10 puta, kako bi odleteo na sirijsku teritoriju“, izjavio je Zeman.
Češki predsednik je takođe podsetio da je ruski avion pao na sirijsku teritoriju i da su tokom incidenta poginula dva čoveka, pri čemu je pilot Su-24 bio pogođen u vazduhu tokom prizemljenja. „To protivreči Ženevskoj konvenciji“, naglasio je Zeman.
Prema njegovim rečima, Turska se sumnjiči da posredno sarađuje s teroristima dobijajući, pre svega, jeftinu naftu od Islamske države. Pored toga, Ankara je u neprijateljstvu s Kurdima. Ali upravo „oružane jedinice Kurda predstavljaju faktički jedinu (kopnenu) snagu koja se bori protiv ID“, izjavio je Zeman.
„Postoji poslovica: ’Neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj‘“, rekao je češki predsednik i dodao da „tursko neprijateljstvo prema Kurdima vodi ka tome da se Turska, u najmanjoj meri, dvoumi kada je reč o priključivanju borbi protiv ID.
„Turska treba da odluči kome će se pridružiti“, naglasio je Miloš Zeman i upozorio da je jedan od problema u borbi protiv ID i to što je neke zemlje „podržavaju finansijskim i drugim sredstvima“.
Zeman je, takođe, rekao da je predsednik Sirije Bašar el Asad osnovni činilac rešavanja aktuelne situacije u toj zemlji.
„Ako neko želi da zameni Asada, mora da dođe s predlogom o tome ko će da ga zameni, da se ne bi dogodilo isto ono što se dogodilo u Libiji ili Iraku“, naglasio je Zeman.
Češki predsednik založio se takođe protiv kopnene operacije u borbi protiv islamista, jer bi ona, prema njegovom mišljenju, mogla da se završi isto kao i u Iraku. „Nikakvi tenkovi, nikakva pešadija, samo dronovi, komandosi, helikopteri“, rekao je Zeman nabrajajući neophodna sredstva borbe protiv terorista.
Nastupajući krajem septembra na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, češki predsednik je predložio da se stvore mali međunarodni odredi pod zaštitom UN svojevrsnih „komandosa“ za likvidaciju lidera i „mozgova“ terorističkih organizacija, uključujući Islamsku državu.
Prema mišljenju Zemana, delatnost takvih odreda, zasnovana na širokoj saradnji specijalnih službi raznih zemalja, ima mnogo više šansi da uspe nego klasična okupacija teritorije koju zauzimaju teroristi.
Zeman je izrazio žaljenje što još nije usvojena rezolucija Saveta bezbednosti UN o stvaranju ovakvih antiterorističkih jedinica nego se sve završilo na pozivima.