„Tamo ne živi više od dva odsto Turkmena. Osnovnu masu stanovnika u rejonu čine ujgurski i čečenski teroristi. Velika greška je bila obaranje aviona koji je izvodio operaciju protiv ovih terorističkih elemenata. Avion nije pretstavljao nikakvu pretnju za bezbednost Turske, nije pokazivao neprijateljske namere“.
Ismail Haki Pekin je naveo da Rusija može iskoristiti informacije o prodaji nafte Islamske države preko turske teritorije kako bi dobili presudu na Međunarodnom sudu u Hagu.
Pekin je rekao: „U rukama SAD se nalaze informacije o delatnosti Turske u regionu. Rusija isto tako poseduje odgovarajuće informacije o tome da se u Turskoj bave prodajom nafte Islamske države gde se ona isporučuje. Možda SAD biraju taktiku ucene, dok Putin kaže: „Ako vi sebi dozvoljavate tako nešto, budite dobri pa recite kako se nafta koju proizvode militanti Islamske države isporučuje preko vaše teritorije i kome se sliva novac od tih isporuka“. Ne danas — sutra Tursku mogu pozvati da odgovara pred sudom u Hagu, u Međunarodni krivični sud. Ako se to desi, Turska će se zaista naći u teškom položaju“.
Odgovarajući na pitanje da li Ankara može da ne zna o isporukama i prodaji nafte Islamske države na teritoriji Turske, Pekin je odgovorio: „Najverovatnije nafta ID prolazi kroz naše naftovode. Neki deo se isporučuje tankerima, nakon čega se vrši čišćenje. Sve tačke kroz koje prolazi nafta džihadista su poznate. U Turskoj postoji organizacija koja se naziva Savet za istragu finsijskih zločina (MASAK). Ova organizacija raspolaže sa mnogobrojnim podacima o tome gde se isporučuje nafta, gde ide novac dobijen od prodaje, ko ih dobija i kako se pere. To je sve poznato. Međutim, na to se zatvaraju oči, govoreći „novac nam je potreban“.
Po mišljenju Pekina, odgovor Rusije na incident može biti veoma oštar:
„Setite se sankcija Rusije prema Gruziji 2008. godine, sankcija Ukrajini. Rusija je rasporedila komplekse „Iskander“ na Baltiku kao odgovor na aktivnu delatnost NATO-a. Treba se setiti da Rusija poseduje snažan potencijal u toj oblasti.“