Poslanik Nacionalnog fronta Žilber Kolar kaže da je obaranjem ruskog aviona Turska odabrala svoju stranu — a to je strana terorista.
Prema njegovim rečima, rušenje ruskog aviona koji se bori protiv ID je priznanje realnosti u kojoj se Turska nalazi.
„Turska sada može da organizuje vanredni sastanak (Saveta bezbednosti), ali to neće promeniti činjenicu da u ratu sa terorizmom treba izabrati saveznika. To Turska nije umela da uradi“, zaključuje on.
Brigadni general i direktor Instituta za međunarodne i strateške studije Žan Vensan Brise tvrdi da će nakon današnjeg incidenta svima postati jasno ko koga podržava u ratu protiv terorizma.
On kaže da će Erdogan sada morati ili otvoreno da podrži ID ili da izjavi da je neutralan i da ništa više ne preduzima protiv onih koji se bore protiv džihadista.
„Došlo je vreme da se otvore karte: ili da se Rusi i Francuzi, zajedno s ostalim članovima koalicije, bore protiv ID, ili je to prljava igra“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Rusija se prilično dobro ponaša kako bi izbegla teži sukob, zaključuje on.
Francuski poslanik Žerom Lamber kaže da mu nije jasna logika svega što se desilo, s obzirom da ruski avion nije učestvovao u operaciji protiv Turske i nije predstavljao ratnu opasnost po nju.
„Ne znam da li se taj avion nalazio nekoliko trenutaka u turskom vazdušnom prostranstvu, da li je proleteo nekoliko kilometara iznad Turske, ali čak i ako je tako, u okviru operacije koju mi moramo da sprovodimo zajedno protiv terorizma u Siriji, Turska, po mom mišljenju, nije imala razloga da ruši ruski avion“, ističe on.
On je, kako kaže, iznenađen reakcijom Turske, ističući da je sreća u tome što Rusija nije izgubila samokontrolu i nije odgovorila na napad.
Lamber je izrazio nadu da će na zasedanju NATO-a zahtevati da Turska postupa razumno i da ne napada saveznike koji se bore protiv terorista u Siriji.