To su uoči odlučivanja Ustavnog suda poručili u zajedničkoj izjavi predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijerka Željka Cvijanović i predsednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović.
Oni su naglasili da o obeležavanju Dana Republike Srpske postoji čvrst konsenzus svih političkih partija sa sedištem u Republici Srpskoj, te da bi svaka odluka Ustavnog suda BiH koja bi išla u pravcu poništavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske predstavljala političku, a ne pravnu odluku, i njeno sprovođenje ne bi bilo moguće na teritoriji Republike Srpske.
„Obeležavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske ne ugrožava interese nijednog naroda u Republici Srpskoj, ali bi bilo kakva odluka u pravcu osporavanja tog datuma ugrozila institut demokratskog odlučivanja i demokratski izražene volje građana Republike Srpske, što je apsolutno nedopustivo“, navodi se u zajedničkoj izjavi najviših zvaničnika tog entiteta uoči najavljene sednice Ustavnog suda BiH povodom ocene ustavnosti članova Zakona o praznicima, prema kojem se 9. januar obeležava kao Dan Republike.
Ocenu ustavnosti članova Zakona o praznicima zatražio je apelacijom bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.
U zajedničkoj izjavi se ističe da ni Ustavni sud BiH, niti bilo koja sudska instanca u svetu ne mogu da ponište narodnu volju manifestovanu kroz odluku Narodne skupštine Republike Srpske da 9. januar proglasi Danom Republike.
Dodik, Cvijanovićeva i Čubrilović su podsetili da je 9. januara 1992. godine proglašena Republika Srpska i sasvim je prirodno da se taj dan i obeležava kao Dan Republike.
„Samu odluku Ustavnog suda da uopšte razmatra Zakon o praznicima Republike Srpske doživljavamo kao namerno podrivanje Republike Srpske i njenih institucija. Nažalost, odluka Ustavnog suda da uopšte razmatra ovo pitanje predstavlja još jednu potvrdu da je pravosuđe BiH samo instrument u rukama pojedinih političkih partija koje pokušavaju da kroz sudske odluke suspenduju volju polovine države i modeliraju BiH po svojim željama“, ističe se u zajedničkoj izjavi.