Juan će zvanično dobiti novi status 1. oktobra 2016. godine, piše časopis „Ekspert“ a prenosi portal „Šta oni kažu o SAD“.
MMF je konačno došao do zaključka da juan ispunjava sve kriterijume za rezervnu valutu, stoji u saopštenju generalne direktorke ove organizacije Kristin Lagard.
Zemlje poput Francuske i Velike Britanije su već podržale odluku o uključivanju juana u korpu rezervnih valuta. Rojters je, pozivajući se na predstavnika američkog ministarstva finansija, saopštio da postoji i podrška zvaničnog Vašingtona. Doduše, SAD su uvek naglašavale da su „za“, ukoliko juan ispunjava kriterijume.
Analitičari očekuju da će potražnja nacionalnih banaka za juanom biti oko pola biliona američkih dolara. Ali globalne devizne rezerve su se drastično smanjile. Zato bi uključivanje juana u listu rezervnih valuta, koju čine dolar, evro, funta i jen, moglo da popravi situaciju.
Trenutno ništa ne može da ugrozi „vladavinu“ dolara, ali bi jačanje juana, posebno ako uzmemo u obzir obim kineske ekonomije, moglo da bude početak kraja hegemonije američke valute u svetskom finansijskom sistemu.
Primera radi, u 90-im, pre nego što je bio uveden evro, dolar je činio 71 odsto valutnih rezervi. Sada je udeo američke valute pao na 64 odsto. Udeo evra, zbog ekonomske krize u EU, pao je sa 27,6 odsto (2009. godine) na 20,5 odsto.
Pre deset i po godina Evropljani su se nadali da će se evro izjednačiti sa dolarom i da će njihova valuta konkurisati dolaru. Dužnička kriza je poremetila sve planove.
Tako da, kada je reč o korpi rezervnih valuta, kineski juan će najverovatnije potisnuti slabi evro, ali ne i dolar, smatraju stručnjaci.
Prema istraživanjima, juan je u avgustu potisnuo japanski jen: njegov udeo u globalnom sistemu plaćanja je tada bio 2,8 odsto. Ali juan i dalje ima slabe tačke. To pokazuje već septembarsko istraživanje, kada je juan izgubio i od britanske funte i od japanskog jena.
Treba reći da ni 2,8 odsto uopšte nije mnogo, ako se uzmu u obzir kapaciteti kineske ekonomije. Ali tempo rasta je zaista zadivljujuć. Recimo, 2012. godine taj udeo je činio samo 0,8 odsto.
Naravno da će u doglednoj budućnosti juan prestići funtu i postati treća valuta na planeti. Ali nijedan analitičar ne bi mogao da kaže kad će kineska valuta izazvati američku na dvoboj. Zna se kako je „završio“ evro… Ali, sa druge strane, ni SAD i Kina nisu imune na ozbiljne krize poput one koja je zadesila Evropsku uniju.