Ona je istakla da se dug prema Rusiji ne može posmatrati kao komercijalni, na čemu insistira ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk.
„Mi nismo Kijevu slali nikakav formalan predlog za otplatu duga jer Rusija ima ulogu kreditora, a prema međunarodnoj praksi, dužnik je, u slučaju da nije u stanju da vrati dug, dužan da sedne za pregovarački sto i ponudi predlog otplate“, objasnila je Nikitina.
Uporedo, istakla je ona, Ministarstvo finansija Rusije je u stalnom kontaktu sa MMF-om, imajući u vidu da se po tom pitanju već duže vreme vode razgovori.
„MMF je organizacija koja formira program finansijske pomoći Ukrajini. Samim tim, problem duga može biti rešen putem tog programa, budući da je postalo jasno da Ukrajina nema dovoljno sredstava da ga samostalno izmiri“, rekla je Nikitina i dodala da u slučaju da se do 8. decembra, kada je dogovoreno zasedanje saveta direktora MMF-a, reši pitanje duga, MMF neće morati da menja program pomoći Kijevu.
Nešto ranije ruski predsednik Vladimir Putin predložio je plan koji podrazumeva gašenje duga po milijardu dolara svake godine, od 2016. do 2018, uz uslov da za njega garantuju vlasti SAD ili Evropske unije ili jedne od međunarodnih finansijskih institucija.
Oglasio se i premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk, rekavši da će Ukrajina uvesti moratorijum na isplatu spoljnog duga prema Rusiji ukoliko Moskva ne prihvati uslove Kijeva da se dug umanji za 20 odsto, kao i da se period isplate produži za četiri godine.