„Nerealno je očekivati da će zvanični Vašington kardinalno menjati spoljnu politiku. To je nerealno, posebno ako uzmemo u obzir činjenicu da je u SAD počela predizborna kampanja“, smatra direktor centra za partnerstvo civilizacija Moskovskog instituta za međunarodne odnose Venjamin Popov.
On ističe da je zbog najnovijih događaja i realnosti Vašington primoran da menja određene stavove.
„Eksplozija u ruskom avionu iznad Sinajskog poluostrva, teroristički napadi u Parizu — sve to utiče na društvo, menja njegovo raspoloženje i ako zemlja ne ide u korak sa vremenom, rizikuje da zaostane. Zato su se SAD složile sa onim o čemu Rusija govori već četiri godine — da je neophodan zajednički pristup i mirno rešenje za sirijsku krizu“, kaže Popov.
Popov navodi da u SAD ima dosta odmerenih eksperata koji smatraju da se ova pretnja može pobediti samo zajedničkim snagama.
Politički analitičar Sergej Serjogičev pretpostavlja da su se Francuska, SAD i Rusija dogovorile oko svih tehničkih pitanja i da se spremaju da izvrše vazdušne udare na ključne objekte infrastrukture ID.
„Političari ne govore o tome javno, ali istovremeno naređuju vojnom rukovodstvu da se usaglase sve akcije. Na kraju, Rusija će biti označena kao zemlja koja je zadala odlučujući udarac ID“.
Serjogičev smatra da će Obama i dalje s punim pravom izjavljivati da nije planirao zajedničke operacije sa Moskvom.
„Po mom mišljenju, ova varijanta je bolja nego neka vrsta javnog dogovora.
Smatram da će ratne mornarice Francuske i Rusije uskoro krenuti u akciju. Jednostavno, Oland želi da što pre dokaže Francuzima da zna da se bori protiv terorista“, zaključuje Serjogičev.