Teroristički napad u Francuskoj je šokantan, ali ne i potpuno iznenađujuć događaj — mnogi građani Francuske i drugih evropskih zemalja išli su u Siriju kako bi popunili redove ekstremista, navode analitičari centra. Napadi na redakciju lista „Šarli ebdo“ pokazali su da postoji permanentna pretnja od terorističkih napada u Evropi i sada treba odrediti izvore terorističkih napada: da li su oni „domaći“ ili su napadači obučavani i dobijali pomoć iz inostranstva.
„Talas izbeglica koji pristižu u Evropu iz zemalja poput Sirije povećava verovatnoću ulaska predstavnika džihadističkih grupa kamufliranih među migrantima, sa ciljem organizacije terorističkih napada na teritoriji Evrope“, piše Stratfor.
Bez sumnje, pariski teroristički napadi imaće i političke posledice, dodaju analitičari. Kroz pet dana jedini francuski nosač aviona „Šarl de Gol“ treba da krene u Persijski zaliv zarad borbe protiv Islamske države u Iraku i Siriji, a od kraja septembra avionske nalete izvodi i francuska vojna avijacija.
„Sa političke tačke gledišta, teroristički napadi podsećaju na stara etnička potivrečja unutar Francuske“, navodi se u dokumentu Stratfora. Poslednjih meseci sva pažnja po ovom pitanju bila je fokusirana na susednu Nemačku — veliki broj migranta je stizao u ovu zemlju sa juga i istoka, dok je samo mali broj njih nastavljao dalje u Francusku. Pariz nije posebno učestvovao u rešavanju migracione krize, iako su predstavnici Francuske prisustvovali sastancima posvećenim ovom pitanju i u celini podržavali ideju Nemačke o raspodeli izbeglica po čitavoj Evropi.
Može se očekivati da događaji u prestonici Francuske pojačaju pozicije onih koji pozivaju na obustavljanje priliva migranata i zatvaranje granica u takvim zemljama kao što su Nemačka i Švedska, kao i veći deo Centralne i Istočne Evrope.
Verovatno je povećanje rejtinga Marin le Pen i njenog Nacionalnog fronta, predviđa Stratfor.