Zotov i Lantrova predlažu da se napravi spisak takvih kompanija, kojima će biti omogućeno da posluju na ruskom tržištu.
Izvršni direktor Privredne komore Češke, zadužen za saradnju sa tržištima država–članica ZND, František Masopust kaže za Sputnjik da bi u njegovoj zemlji ova inicijativa bila odmah ispolitizovana.
„Mislim da ova ponuda neće proći, iako je ona veoma interesantna za naše izvoznike. Nije problem u ruskim vlastima, nego jednostavno, u Češkoj bi ova inicijativa odmah bila ispolitizovana. Ona bi pre mogla da naškodi firmama, koje bi eventualno dobile dozvolu da se vrate na rusko tržište. Trenutna je politička situacija u Češkoj takva kakva jeste, tako da bilo koji korak Rusije može izazvati negativnu reakciju“, kaže Masopust.
Komentarišući navode ruskih medija da je čitav niz firmi iz Češke, Bugarske, Mađarske i Crne Gore spreman da napravi zajednicu koja bi se bavila normalizacijom saradnje sa ruskim partnerima, Masopust kaže da su neke češke kompanije izvozile u Rusiju više od 60 odsto sopstvenih proizvoda i sada se nalaze u teškoj situaciji.
„Oni traže nova tržišta, ali to bi moglo da traje veoma dugo“, zaključuje sagovornik Sputnjika.
Izvršni direktor Privredne komore Češke kaže da je robna razmena između Češke i Rusije opala za 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.
„Situacija u domaćoj ekonomiji je veoma komplikovana, i ne samo zbog sankcija, nego i zbog pada cena nafte i slabljenja ruske rublje. Zbog odluke EU bili smo primorani da napustimo rusko tržište. Sada trpimo gubitke, dok su umesto nas u Rusiji došli oni koji se nisu pridružili sankcijama“, kaže Masopust.
Po njegovim rečima, predstavnici Privredne komore su svesni da sankcije nikada u istoriji nisu doprinele rešavanju spornih pitanja.
„Međutim, glas poslovnih ljudi se ne čuje, zato što nemaju pristup medijima. Ima političara koji zagovaraju odmerene stavove kada je reč o sankcijama, ali Češka kao članica EU mora da sledi politiku Brisela“, zaključuje Masopust.