Crkve i manastiri su duhovno i kulturno nasleđe srpskog naroda i SPC, rekao je Teodosije novinarima dan uoči Generalne konferencije Uneska na kojoj bi trebalo da se glasa o zahtevu Albanije da Kosovo postane član te organizacije.
On je napomenuo da ti manastiri samo teritorijalno pripadaju Kosovu i Metohiji i da na prvom mestu pripadaju srpskom narodu, a da s obzirom da su nominovani kao svetska kulturna baština pod zaštitom Uneska pripadaju svima.
Teodosije je rekao da je prioritet SPC, eparhije Raško-prizrenske i vernog naroda koji živi na KiM opstanak na tim prostorima i očuvanje svetinja koje su podigli naši preci i uspeli da ih kroz svu burnu istoriju i teška vremena sačuvaju do danas.
„Bez naše crkve, našeg sveštenstva i monaštva, a naročito bez vernog naroda, naše svetinje, koje nisu muzeji spomenici, već su živa bogoslužbena mesta tamo gde se slavi Bog i gde se propoveda ljubav, te svetinje bez našeg prisustva ne mogu opstati“, rekao je on.
Teodosije je naglasio da svetinje na KiM imaju svoj identitet — Pećka patrijaršija, Visoki Dečani, Gračanica, Bogorodica Ljeviška, pa i drugi manastiri i crkve, koji su kulturno i duhovno nasleđe srpskog naroda i SPC.
Teodosije je ocenio da nema ništa vrednije i lepše što je sačuvano iz srednjeg veka od Pećke patrijaršije, Visokih Dečana, Gračanice i Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.