U paradi su učestvovali heroji Sovjetskog Saveza, članovi Vlade, preko 2.000 predstavnika dečjeg pokreta iz cele Rusije, kao i veterani — učesnici parade 7. novembra 1941. godine, njih 21.
Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin pozdravio je veterane na godišnjici legendarne parade 1941. godine: „Ovde, na Crvenom trgu, naše dede i pradede nanele su fašistima prvi udar, a samo mesec dana kasnije odneta je prva velika vojna pobeda“.
Ceremonija je završena otvaranjem Muzeja vojne tehnike.
U okviru parade Crvenim trgom je defilovalo 45 jedinica u uniformama iz 1941. godine. Parada se završila maršom počasne garde Preobraženskog puka i kombinovanim orkestrom Moskovskog teritorijalnog garnizona.
Legendarna parada je održana 7. novembra 1941. godine na Crvenom trgu, uprkos opasnosti od nemačkog bombardovanja. Parada je počela u osam sati ujutru, a već od pet časova je na Crveni trg počela da pristiže vojska.
Tačno u osam, jašući na konju, izašao je kroz Spasku kapiju maršal Semjon Mihajlovič Buđoni i primio raport od generala Artjemijeva. Potom se sa tribine Lenjinovog mauzoleja obratio Staljin: „Poverena vam je velika oslobodilačka misija. Zato budite dostojni te misije! Rat koji vi vodite je oslobodilački rat, pravedan rat. Neka vas u ovom ratu nadahnjuju viteški likovi naših velikih predaka, Aleksandra Nevskog, Dmitrija Donskog, Kuzme Minjina, Dmitrija Požarskog, Aleksandra Suvorova, Mihaila Kutuzova“.
Zatim je počeo svečani defile jedinica pored Lenjinovog mauzoleja. Parada je trajala nešto duže od jednog sata. Mnoge su jedinice sa Crvenog trga odlazile pravo na front, gde je krenulo i 200 tenkova koji su takođe učestvovali na paradi.