Sporazum o prelasku na uzajamno obračunavanje u nacionalnim valutama je postignut tokom sastanka predsednika Rusije i Kine u maju 2014. godine. Zasad se međusobno obračunavanje primenjuje samo u trgovačkim operacijama, ali dve strane već izučavaju mogućnosti upotrebe nacionalnih valuta za kreditiranje srednjoročnih i dugoročnih projekata.
Prema mišljenju Andreja Kostina, koji se nalazi na čelu ruske VTB banke, obim međunarodnih obračuna u juanima nastaviće rast, a uskoro će i rublja biti podjednako zastupljena u trgovini Kine sa Rusijom — samo je pitanje vremena. Kostin, rukovodilac jedne od najvećih ruskih banaka i zasad jedine koja ima filijalu u Kini, izjavio je za Sputnjik:
„Mislim da će obračunavanja i plaćanja u juanu biti sve više, pa konkretno i u trgovini Kine sa Rusijom. Što se tiče obračuna u rubljama, tu već ruska strana mora da odradi svoj deo posla. Pre svega, mora da ubedi velike kompanije-izvoznike da uvedu obračune i plaćanja u nacionalnim valutama“.
S druge strane, dve centralne banke su istakle da je udeo upotrebe nacionalnih valuta ipak mali u opštem obimu trgovinskih plaćanja. Zato su centralne banke Rusije i Kine pozvale komercijalne banke da više otvaraju i koriste račune u nacionalnim valutama, kako bi što pre došlo do optimizacije i ubrzanja dvostranih računa.
„Naravno, Kinezi imaju svoj interes u vezi sa juanom. Postoje doduše i argumenti koji se tiču visoke stope kolebanja kursa rublje. To je objektivni faktor, koji se ne bi smeo zanemariti. Ali, generalno uzevši, i za juan i za rublju, situacija se pozitivno razvija“, kaže Kostin.
Reči Andreja Kostina mogu se ilustrovati rezultatima šangajske „ćerke“ banke VTB, koja je vrlo aktivna na valutnoj berzi Kine.
Prema podacima koje je prošlog meseca saopštio viši potpredsednik VTB Mihail Jakunjin, za osam meseci 2015. godine kineska filijala VTB je obavila menjačke poslove valutnog para juan-rublja u iznosu 18,6 milijardi juana, što je duplo više u odnosu na operacije u periodu januar-avgust prošle godine.
Još značajniju dinamiku beleži valutno tržište Moskovske berze. Prema izveštaju njihove službe za medije, u avgustu 2015. godine obim trgovine u valutnom paru rublja-juan porastao je četiri puta u poređenju sa avgustom prošle godine, odnosno radi se o 18,4 milijarde juana.
Ovo svakako nije loš rezultat, ali je trenutno još daleko od onoga što ruska i kineska strana mogu i žele. Zato je pokušaj centralnih banaka Rusije i Kine da pređu na uzajamno obračunavanje u nacionalnim valuta — potpuno logičan.