„Kada predsednik Obama bude utvrđivao novi dvogodišnji budžetski plan, pažnja će biti usredsređena pre svega na taj deo njegovog nasleđa, o kojem on ne voli da govori: on je čovek od 20 biliona dolara“, piše list.
Prema novom budžetskom sporazumu limit državnog duga SAD biće povećan, što će američkom trezoru omogućiti da pri kraju Obaminog mandata preuzme još oko 1,5 biliona dolara. U ovom trenutku državni dug SAD već je 18,15 biliona dolara, piše „Vašington post“.
List navodi da je, kada je Obama postao predsednik SAD 2009. godine, američki nacionalni dug bio 10,6 biliona dolara.
Senat kongresa SAD je u noć između petka i subote usvojio zakon prema kojem će se limit državnog duga automatski povećavati do marta 2017. Zakon takođe pojačava rashode u ovom periodu, s izvesnim povećanjem vojnog budžeta.
Mnogi se negativno odnose prema dogovoru Bele kuće i Kongresa o budžetskom planu.
„Daćemo predsedniku Obami besplatnu mogućnost da uzima onoliko koliko želi u poslednjoj godini svog predsedničkog mandata. Nikakvog limita, nikakvih ograničenja u dolarima. Predsedniče Obama, izvolite, trošite koliko želite“, izjavio je senator-republikanac iz države Kentaki, kandidat za predsednika SAD Rend Pol.
Predsednik Nacionalnog saveza poreskih obveznika SAD Pit Sep smatra da su predsednik i Kongres ovom odlukom o budžetu ukinuli dosad uspešan mehanizam budžetskih ograničenja. „Sada će biti mnogo teže postići napredak u smanjenju troškova i ukidanja budžetskog deficita“, naveo je on.