Kosovska skupština je dvotrećinskom većinom ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Prištine EU, a za ovaj sporazum glasali su i poslanici Liste „Srpska“.
Na ulazu u skupštinu su uoči zasedanja uvedene rigorozne mere kontrole, a sednica je počela sat vremena kasnije. Poslanici pripadnici albanske opozicije u parlamentu su napustili zasedanje pošto su njihovi predstavnici izneli svoje stavove o SSP-u.
Šef poslaničke grupe „Srpska“ Slavko Simić u izjavi za Sputnjik kaže da je njihova poslanička grupa glasala za ovaj sporazum, posle dvodnevnih razgovora sa koalicionim partnerima gde su se usaglasili da ukoliko „Srpska“ podrži sporazum o SSP-u ne sme doći ni do kakvih opstrukcija sa njihove strane.
„Kosovo mora da omogući formiranje Zajednice srpskih opština, jer je tu obavezu preuzelo od međunarodne zajednice i garant tog sporazuma su i međunarodna zajednica i albanski politički lideri sa Kosova i naravno, naš premijer Aleksandara Vučić“, kaže on.
Naš sagovornik podseća da je Kosovo u SSP sporazumu označeno fusnotom, a ne kao Republika Kosovo, jer pet članica EU nije priznalo njihovu samoproklamovanu nezavisnost.
„Jačanje ekonomije i sporazum će pratiti procese i dogovore koji se vode u Briselu i sigurno da SSP neće dozvoliti odstupanja, jer Član pet ovog sporazuma kaže da ukoliko dođe do opstrukcije između sporazuma koji se postigne između Beograd i Prištine, SSP može biti suspendovan“, objašnjava Simić.
Simić kaže da SSP za Kosovo znači dodatnu obavezu za sve kosovske institucije, kojima je kako kaže, potrebna ogromna reforma — od poštovanja ljudskih prava pa do suzbijanja korupcije.
„SSP je paket uslova, koji ako se ne ispune, onda nema evropske integracije. Ako u jednoj zemlji ima korumpirane vlade, a pritom je i nesposobna, onda će proces učlanjivanja biti zamrznut“, rekao je Konjufca.Šef parlamentrane grupe pokreta „Samoopredeljenja“ Klauk Konjufca kritikovao je SSP, tvrdeći da je njegov uspeh uslovljen sprovođenjem dogovora Prištine sa Beogradom, prenose albanski mediji.
Prema njegovim rečima, kosovska vlada je sporazumom iz Brisela uvrstila Kosovo u proces bosnizacije.
„Dozvolila je autoritet centralne vlasti i autoritet zajednice. ZSO će donositi odluke koje vlada ne sme da menja“, naveo je Konjufca.
Sednici je prisustvovala većina poslanika vladajuće koalicije, Liste „Srpska, kao i kosovska predsednica Atifete Jahjaga.
Uoči sednice kosovske skupštine uvedene su stroge mere kontrole, pa su na ulazu u skupštinsku salu postavljena tri detektora za registrovanje metala kroz koja moraju da prođu svi koji ulaze u skupštinu. Strogim merama pregleda podvrgnuti su poslanici, ministri, članovi diplomatskog kora, novinari i posmatrači.
Rigorozne mere kontrole uvedene su nakon petonedeljnih incidenata koje su poslanici opozicije organizovali u kosovskoj skupštini zahtevajući da premijer Isa Mustafa povuče potpis sa Briselskog sporazuma Prištine i Beograda.