Premijer Srbije Aleksandar Vučić, tokom trodnevne posete Moskvi, rekao je da je ovaj uspeh „pokazatelj da Srbija pruža ozbiljan i siguran poslovni ambijent“.
„To je važna vest, ne samo za građane Srbije, već i za one koji žele da dođu u Srbiju i investiraju, jer mogu da računaju na ozbiljan i siguran poslovni ambijent, gde se investicija isplati i gde mi garantujemo sigurnost ulaganja“, poručio je Vučić.
Eksperti se slažu da bi skok Srbije na „Duing biznis“ listi mogao da dovede do rasta investicija, jer mnogi odluku o ulaganju u neku zemlju donose na osnovu pozicije koju zauzima na ovoj rang listi.
Stručnjaci navode i da je dosadašnji loš rejting Srbije na ovoj listi bio „jedan od ključnih razloga zbog čega su nas investitori zaobilazili“.
Vučić je podsetio da je prošle godine Srbija imala pad od 15 mesta na „Duing“ listi, ali da je ove godine postignut najveći napredak od svih zemalja.
„To znači da smo mnogo toga radili i uradili i to će biti jasan signal svim investitorima, da je Srbija danas sigurno mesto za investiranje i da pruža sigurnost za njihova ulaganja“, rekao je Vučić.
On je dodao da je želja Vlade Srbije da naša zemlja bude u prvih 40 zemalja na svetu.
„I kada budemo u toj superligi, onda ćemo moći da kažemo da će Srbija uspeti da obezbedi dovoljno investicija i dodatno pobedi nezaposlenost i zaposli značajno veći broj ljudi“, ocenio je Vučić.
Premijer je podsetio da Srbija i Rusija imaju dugu istoriju prijateljskih odnosa i da je to dobar temelj za jačanje ekonomskih veza.
„Naša Vlada želi da podrži tu saradnju. Oko 1.000 kompanija u ruskom ili delimično ruskom vlasništvu već posluje u Srbiji u različitim granama i to je potvrda trajnosti naših ekonomskih veza“, rekao je Vučić.
Lista „Duing biznis“ rangira ukupno 189 zemalja, a u odnosu na zemlje regiona Srbija je ostvarila ubedljivo najveći napredak, dok su dve zemlje nazadovale — Albanija (sada se nalazi na 97. mestu) i Crna Gora (46. mesto).
Najveći napredak Srbija je ostvarila u oblasti izdavanja građevinskih dozvola i poreza.
„Dobijanje građevinskih dozvola je jeftinije, a takođe je uvedena obavezna inspekcija osnovnih radova“, navodi se u izveštaju „Duing biznis 2016“.
Takođe, plaćanje poreza za firme je jednostavnije, budući da je uvedena mogućnost objedinjene uplate poreza i doprinosa, i to elektronskim putem. Sa druge strane, konstatuje Svetska banka, povećana je poreska stopa poreza na imovinu i taksa za zaštitu životne sredine.
Koautor rejtinga „Duing biznis“ liste Valentina Saltane smatra da je Rusija postala jedna od najaktivnijih zemalja po brzini sprovođenja reformi.
„Mi sada vidimo veoma dobar tempo sprovođenja reformi u Rusiji, posebno onih reformi koje su usmerene na mali i srednji biznis“, rekla je ona.
Očekuje se da će do 2020. godine Rusija zauzeti 20. mesto na ovoj rejting listi.
Inače, prvi na najnovijoj „Duing“ listi po lakoći poslovanja je Singapur, a slede ga Novi Zeland, Danska, Južna Koreja…
Najlošije rangirana je afrička država Eritreja, koja se nalazi na 189. mestu liste.