„To je realnost, sve drugo bi bilo posledica silovanja i odricanja pod silom“, rekao je Nikolić na međunarodnoj naučnoj konferenciji „Stradanje i humanizam. Valjevska bolnica 1914–1915“, koja je održana u centru za kulturu u Valjevu, povodom obeležavanja stogodišnjice Valjevske bolnice.
Nikolić je poručio da je Srbija večna i da je srpska baština za večnost „za one koji dolaze posle nas i posle njihove dece“.
Govoreći o Valjevskoj bolnici kao simbolu stradanja i humanizma, Nikolić je rekao da se Srbija i danas brine o stotinama hiljada migranata izbeglih od rata i gladi i poručio da dobrota ne trpi ograde i žice.
„Drugačije ponašanje ne bi nam oprostilo sećanje na Valjevsku bolnicu i naše postupke mnogo godina pre nje“, rekao je Nikolić.
Navodeći da je o Valjevskoj bolnici mladima trebalo govoriti neprekidno, kazao je da među nama danas teško naći porodicu koja nije oplakala nekog svog tokom te strašne 1915. godine, čiji simbol za sva vremena ostaje Valjevska bolnica.
„To je priča o istoriji srpske ratne medicine, o istoriji našeg stradanja i žrtve, o istoriji dobrote koja je osnovna i neprekidna linija karaktera naših građana“, rekao je Nikolić.
Na konferenciji su govorili i predsednik SANU Vladimir Kostić i direktor Arhiva Srbije Miroslav Perišić, a prisustvovali su i patrijarh srpski Irinej, predstavnici brojnih ambasada, među kojima su bili predstavnici ambasada SAD, Palestine, Maroka, Holandije, Francuske, Ukrajine, Katara, Kanade i Tunisa.
Pre međunarodne konferencije otvorena je izložba „Stradanje i humanizam. Valjevska bolnica 1914–1915“ u Istorijskom arhivu Valjeva.