Predstavnici srpskog Patriotskog bloka su prethodne nedelje boravili u poseti Krimu i Moskvi. Od predstavnika vlasti, kako na samom poluostrvu, ali i u ruskoj prestonici, srpska delegacija je dobila podršku za ideju da bi u Srbiji trebalo održati referendum.
Boško Obradović, predsednik Srpskog pokreta Dveri, izjavio je da će članovi delegacije po povratku u Srbiju, odnosno na Balkan, svedočiti o onome što su videli na Krimu. Naime, predstavnici Patriotskog bloka su za vreme svoje posete najmlađoj ruskoj republici videli sve suprotno od onoga kako o Krimu izveštavaju evropski mediji.
„Sve na Krimu — kompletna duhovnost, istorija, kultura, sve je to rusko. Videli smo izuzetnu prirodu i velike turističke potencijale. Posetili smo Jaltu, Sevastopolj i Simferepolj i uverili smo se da složno i u miru živi 175 nacionalnih zajednica“, izjavio je Obradović.
Za stanovnike Krima, referendum je prošlost, a poluostrvo se okreće budućnosti i postaje veliko gradilište, što je potvrdio i Georgij Muradov, zamenik predsednika Saveta ministara Republike Krim. On je naglasio važnost sastanaka srpske delegacije, kako sa predstavnicima lokalnih nacionalnih zajednica, tako i sa predstavnicima poslovnih krugova.
„Postignut je dogovor o poseti grupe srpskih biznismena Krimu, gde će se upoznati sa mogućnostima buduće poslovne saradnje i potencijalima poluostrva“, izjavio je Muradov.
Zamenik predsednika saveta ministara republike Krim se zadovoljstvom se osvrnuo i na susrete koje je srpska delegacija ostvarila u Moskvi, sa obzirom da su predstavnici Patriotskog bloka bili primljeni i u Državnoj dumi, Savetu federacije, ali i u Ministarstvu spoljnih poslova Ruske Federacije.
Predsednica Demokratske stranke Srbije Sanda Rašković Ivić je navela da sadašnja vlast u Srbiji ne sme da uvede sankcije Rusiji, zbog raspoloženja koje vlada u narodu. Ona je navela da čak 76 odsto građana Srbije želi blisku saradnju sa Rusijom, dok 46 odsto želi da Srbija uđe u Evropsku uniju. To znači, rekla je predsednica DSS–a, da i oni koji žele u Evropsku uniju, žele i saradnju sa Rusijom.
„Međutim, ako Srbija nastavi svoj put ka Evropskoj uniji, vrlo brzo nas čeka otvaranje poglavlja 31, gde se definiše zajednička bezbednosna i spoljnopolitička saradnja, odnosno nametanje sankcija Ruskoj Federaciji. U tom smislu, naš Patriotski blok smatra da mi nikako ne smemo da nastavimo evropskim putem“, rekla je Sanda Rašković Ivić.
Prema rečima predsednice DSS–a, članovi Patriotskog bloka će nakon ove posete biti najbolji ambasadori ruskog Krima u Srbiji i regionu, gde se živi harmonično, što je omogućilo upravo održavanje referenduma. Ivićeva je na tom primeru objasnila zašto bi referendum u Srbiji, ali i regionu, bio dobro rešenje.
„Mi vidimo situaciju u Crnoj Gori gde aktuelna vlast Mila Đukanovića u sprezi sa Zapadom ne dozvoljava i ne raspisuje referendum o eventualnom pristupanju NATO–u. Danas je Crna Gora duboko podeljena država na ivici građanskog rata i krvoprolića. Sa druge strane imate sličnu situaciju u Republici Srpskoj gde Zapad takođe ne podržava, odnosno izrazito je protiv referenduma o pravosudnim organima. Zapad je shvatio Dejton kao jednu tranzitnu varijantu, koja bi dovela do toga da na kraju BiH postane centralizovana država u kojoj bi Srbi izgubili svoj entitet“, rekla je ona.
Grigorij Muradov se ovde nadovezao na reči svojih srpskih sagovornika, rekavši da je jasno da se protiv Rusije, posebno Krima, vodi veliki medijski rat.
„Podsetimo se reči Viktorije Nuland (pomoćnice državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju) koja je Krim nazvala ’carstvom terora‘. Naprotiv, svi koji su posetili Krim, mogli su da posvedoče o spokojnom životu na našem poluostrvu“, rekao je Muradov.
Naravno, interesantno je da režim u Kijevu smatra da su svi oni koji posećuju poluostrvo kriminalci, a da je legitimno izabrana vlast zapravo okupaciona, dodao je zamenik predsednika Saveta ministara Republike Krim.
Obradović je dodao da je osnovna razlika u stavovima njihovog bloka u odnosu na stavove aktuelne vlasti u Srbiji to što oni smatraju da Krim jeste Rusija. Naravno, smatra predsednik Dveri, većina medija u Srbiji, koji su pod direktnim uticajem i pritiskom Zapada, pokušava da sakrije ovu istinu.
„Ipak, zbog reakcije ukrajinskog ambasadora u Beogradu saznalo se za našu posetu Krimu i koristimo priliku da se zahvalimo Ambasadi Ukrajine na besplatnoj reklami“, zaključio je Obradović.