Savjetu za građansku kontrolu rada policije, državnom, kolektivnom ombudsman telu, koje se bavi procenom primene policijskih ovlaštenja, dosad se javilo desetak građana, nevladinih organizacija i novinara koji su ukazali na različite situacije neprimerenog policijskog postupanja, izjavio je za Sputnjik predsednik Savjeta Aleksandar Saša Zeković.
Prema njegovim rečima, rad na tri slučaja je već okončan i Savjet je usvojio veoma precizne i jasne zaključke na osnovu kojih su zatražili „dalju nadležnost i postupanje Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije“. Po osnovu ostalih pritužbi, Savjet prikuplja odgovarajuće podatke, neophodne za dalje izjašnjavanje.
„Savjet je ustanovio da je u ta konkretna tri slučaja, sa manje ili više intenziteta, bilo ne samo prekomerne upotrebe sile i prinude, već da je posredi, u slučaju građanina Martinovića, zaista retka policijska brutalnost i da je građanin od strane policijskih službenika bio podvrgnut ne samo nečovečnom tretmanu već da je on mučen i zlostavljan i da je jednostavno povređeno i poniženo njegovo dostojanstvo“, rekao je Zeković.
On je dodao da je Savjet odlučio da po jednom skraćenom postupku javno izađe sa tim ocenama zato što je javnost bila jako uznemirena i „što nije bilo potrebno da se sprovode uobičajeni postupak“, već su „na osnovu očiglednih informacija“ poput video-snimaka, fotografija i svedočenja građana došli do zaključka da je „nesporno da je reč o jednom neprofesionalnom i neodgovornom tretmanu“.
„Mi nismo ukazali samo na pitanje subjektivne odgovornosti konkretnih, postupajućih policijskih službenika nego i na pitanje objektivne odgovornosti, odnosno odgovornosti po hijerarhiji i takođe smo postavili pitanje, što je veoma jasna poruka i direktoru policije i ministru unutrašnjih poslova, a verovatno sutra i izvor za odgovarajuće sudske i druge procese, pitanje upitnosti, dostojnosti tih lica za rad u policijskoj službi“, rekao je Zeković.
Kompletan izveštaj Savjeta možete pročitati OVDE.
Jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić izjavio je za Sputnjik da se pitanjem policijske brutalnosti bave advokatske ekipe DF-a i nevladine organizacije. Mandić kaže da je u noći između subote i nedelje bilo na stotine povređenih. a da su brutalna prebijanja potvrđena i video-zapisima, foto-dokumentacijom i nalazima lekara.
„Ja sam jutros dobio informaciju da je naša odbornica iz Danilovgrada zajedno sa sinom, studentom arhitekture, jednim od najboljih studenata, brutalno pretučena na ulici, na mestu koje je skoro 500 metara udaljeno od Skupštine Crne Gore, i to kad su se vraćali kući“, rekao je Mandić.
Sagovornici kažu da pritužbe na policijsku brutalnost još uvek pristižu, Mandić dodaje da određeni broj građana ne samo da se ne usuđuje da prijavi torturu, već se ne usuđuju ni da zatraže lekarsku pomoć.
U video možete pogledati šta na ovu temu govore biši komandir i inspektor za javni red i mir Dragan Ivanović i ombudsman Šućko Baković.