Prema jednom od planova, NATO će rasporediti po jedan bataljon, brojnosti od 800 do 100 vojnika u Poljskoj i u svakoj od tri baltičke države (Estoniji, Letoniji, Litvaniji). Druga varijanta predviđa dislokaciju jednog bataljona u čitavom regionu.
Osim toga, američka administracija je ukazala da namerava da preda američke vojnike koji se nalaze u Poljskoj i baltičkim državama pod direktnu komandu severnoatlantske alijanse, navodi list. Kako piše, u svakoj od ovih država nalazi se po 150 američkih vojnika.
Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov je izjavio ranije da NATO prikriva svoje postupke pod izmišljenim razlozima o pretnji koja navodno dolazi od Rusije. Istovremeno, nastavio je Peskov, svi planovi o približavanju vojne infrastrukture Alijanse granicama Rusije dovešće do recipročnih akcija od strane Moskve.
Bez obzira na to što SAD i drugi članovi Alijanse podržavaju tu ideju, nemačke vlasti odbijaju da u Moskvu vide stalnog neprijatelja i na takav način da je sasvim „zatvaraju“ od Evrope.
Predstavnici NATO-a smatraju da teško da će Berlin podržati varijantu sa rezervnim snagama, ali bi mogao podržati skromniju varijantu njihovog povećanja u Evropi. Oni takođe navode da se novi planovi nalaze u ranom stadijumu i da za sada ovi planovi zvanično nisu bili predstavljeni članovima Alijanse, tako da će rezervne snage teško biti odobrene do julskog sastanka NATO-a u Varšavi.