Učestvujući na konferenciji Evropskog centra za mir i razvoj u Beogradu, posvećenoj globalizaciji, migrantskoj krizi i zahtevu Kosova za članstvo u Unesko, ugledni španski diplomata je u intervjuu za Radio-televiziju Srbije rekao da je danas, kada se obeležava 70 godina postojanja UN, neprihvatljivo da o budućnosti sveta odlučuje grupa najmoćnijih zemalja.
Major je istakao da je, dok je bio generalni direktor Uneska, pet puta osudio NATO vojnu akciju na Kosovu i dodao da invaziju na Kosovo nisu odobrile UN i da se takvo pitanje uvek može ponovo razmatrati.
„Za Srbiju, ali i svet, važno je da se kaže da svet ne želi plutokratiju, oligarhijsku vladavinu bogatih zemalja“, rekao je Major, generalni direktor Uneska od 1987. do 1999. godine.
Prema njegovim rečima, UN treba reformisati i zalaganjem da se što pre završi sa vladavinom najmoćnijih, a to su — G7, G8, G20. Sve zemlje u Generalnoj skupštini, a njih je 193 — treba da odlučuju o budućnosti sveta.
Na pitanje da li je moguća reforma Svetske organizacije, kada se Unesko, koji se zalaže za obrazovanje i kulturu, u slučaju Kosova zloupotrebljava za političke ciljeve, uz kršenje međunarodnog prava, Major je odgovorio potvrdno.
„Kao što smatram da je odluka o priznanju Palestine dobra, ima drugih pitanja koja se ponovo mogu razmatrati“, istakao je Major.
Major je istakao da se, kada je bio generalni direktor Uneska, duboko protivio stranoj vojnoj akciji na Kosovu.
Odgovarajući na pitanje kako bi glasao u Unesku o članstvu Kosova, Major je rekao da nije promenio stav i da bi odbio, bez svake sumnje.