Prvo, potrebno je da se razmene mišljenja, da se formiraju stavovi, da se obrazlože interesi, da se sagledaju kapaciteti proširenja saradnje. Iz ovoga sledi da su nivo posete i isplanirani sastanci na najvišem stupnju.
Drugo, tokom posete akcenat će biti na ekonomskim pitanjima. U sastav srpske delegacije uključen je niz ministara iz sfere privrede. Direktno će se razmatrati pitanja od uzajamne koristi za obe strane. Ključni značaj će imati i biznis-forum, koji će se održati 27. oktobra pre podne. Okvirni broj rukovodilaca srpskih kompanija i preduzeća, koji je bio predviđen tokom formiranja listova učesnika foruma, povećao se, de fakto, dvostruko. To govori o interesu. U privrednoj saradnji za nas je važno da stvaramo efikasne mehanizme, da idemo prema konkretnim uzajamno korisnim projektima. Ovde su objektivno velike mogućnosti i što se tiče energetike, i poljoprivrede, infrastrukture, finansija, vojno-privredne saradnje. Može da se dotakne i tema realizacije zajedničkih projekata, ulaganja, ugovora.
Dmitrij Medvedev i Aleksandar Vučić će svečano otvoriti međunarodnu izložbu-forum „Otvorene inovacije 2015“ na VDNH (Izložba dostignuća narodne privrede), u najvećem na svetu parku-izložbi. Pre toga, prošle godine Dmitrij Medvedev je otvarao sličan foruma zajedno sa premijerom Kine, a pretprošle godine — sa premijerima Francuske i Finske.
Treće — tokom posete planirano je potpisivanje niza rusko-srpskih dokumenata globalnog i stručnog karaktera.
Četvrto — strane će razmotriti ključne međunarodne probleme, koji se direktno tiču interesa kako Srbije tako i Rusije.
Poseta se održava u komplikovanim geopolitičkim okolnostima. Vidimo gde su doveli pokušaji Zapada da stvori kontrolisani haos od Jugoslavije, Bliskog istoka i Severne Afrike do Ukrajine. Rasturaju zemlje jednu za drugom. Ali nisu uspeli da iskontrolišu haos. I plodove „arapskog proleća“ danas ubiramo u obliku izbeglica.
Suština logike koja je dominantna danas na Zapadu jeste u neophodnosti poštovanja načela „ili sa Zapadom ili sa Istokom — ili sa EU ili sa Rusijom“. Rezultat je drastično smanjenje bezbednosti i stvaranje linija podela u Evropi u vojnoj, ekonomskoj, humanitarnoj i drugim dimenzijama.
Srbija se suočava sa više problema. Najočigledniji su neophodnost očuvanja teritorijalnog integriteta i sve snažniji talasi izbeglica. Vidimo i ozbiljne napade na Srbiju — pokušaj usvajanja Rezolucije o Srebrenici, a sada i Unesko. A upravo oni koji napadaju usuđuju se nazivati „partnerima i prijateljima“ Srbije.
Sa moje tačke gledišta, Srbija kao i Rusija u svoje vreme, sve više dolazi do shvatanja da je neophodno odrediti i braniti upravo svoje vlastite interese, a ne tuđe, neophodno je graditi svoju strategiju, uzimajući u obzir te interese. Nije potrebno nikoga idealizovati. Ali postoji aksiom: poštuju interese onih koji su snažni u ekonomskom i vojnom smislu. Koji imaju čvrstu kičmu. Ostale, po pravilu, ponižavaju i gaze. Očigledno je da su dva glavna prioriteta za Srbiju očuvanje suvereniteta i dosledan socijalno-ekonomski razvoj, poboljšanje života ljudi.
Što se tiče Rusije, akcenat je na neophodnosti saradnje Istoka i Zapada i prevazilaženju ovog stanja u ćorsokaku, u koji su svet uvukli diletanti. Akcenat je na savlađivanju „berlinskih zidova“. Na otvorenosti i prema Istoku i prema Zapadu.
Rusko-srpski dijalog u Moskvi jeste doprinos ovim procesima. Rusija i Srbija istorijski, geografski i mentalno jesu deo Evrope i nemaju namere nigde da odu. Naše zemlje više puta su se nalazile u još težim istorijskim situacijama. Ali uvek smo izlazili iz njih još jači. Siguran sam da će se na kraju krajeva tako i desiti. Svetu je potrebno više optimizma i poseta će upravo to i pružiti.