U narednih nekoliko dana studenti Beogradskog i Alfa univerziteta i predstavnici omladinskih pokreta političkih stranaka imaju priliku da u Ruskom domu saznaju nešto više o organizaciji koja je faktor mira i stabilnosti na prostoru Evroazije.
Iako je Srbiji u aprilu 2013. godine dodeljen status zemlje-posmatrača u ODKB-u, Organizaciji dogovora o kolektivnoj bezbednosti, u našoj zemlji se o toj organizaciji malo zna. Studenti koji su se prijavili za učešće u školi smatraju da razlog tome pre svega treba tražiti u medijskoj blokadi.
Sa tvrdnjom studenata slaže se i narodni poslanik, šef skupštinske delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini ODKB-a Milovan Drecun. On ističe da osetljivost geopolitičke pozicije Srbije nailazi na puno razumevanje Ruske Federacije, ali i u samoj Organizaciji. Svim članicama je jasno da je Srbija u poziciji da mora da ima stratešku saradnju sa Evropom i da teži ka članstvu u Uniji, rekao je Drecun.
„Mi moramo da imamo dobru saradnju sa NATO-om zbog zajedničke bezbednosti, ali to nas neće sprečavati da razvijamo saradnju sa Ruskom Federacijom i drugim zemljama, jer smatramo da globalni bezbednosni izazovi zahtevaju saradnju sa svim organizacijama, bez članstva. Od Rusije ne trpimo pritisak da se opredeljujemo, niti nas Rusija na bilo koji način ometa u saradnji sa NATO-om“, istakao je Drecun.
Ovaj stav potvrdio je i ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin, koji se obratio omladini. On je podsetio da je problem terorizma poslednjih 10 godina obuhvatio sve kontinente, da posledice osećamo i ovde, preko migrantske krize. Predstoji nam veliki zadatak — borba protiv terorizma, i Rusija je pozvala sve koji smatraju da treba da joj se pridruže u toj borbi, rekao je Čepurin.
„Ne mogu se rušiti države, ne mogu se rušiti rukovodstva, ne može se praviti takozvani kontrolisani haos koji vrlo brzo postaje nekontrolisan, tako da zemlje i čitave regije budu uvučene u međuetničke i međureligijske sukobe. Treba izbegavati stvaranje haosa, treba što pre raditi na povratku stabilnosti. Svi koji žele da zaustave terorizam treba da organizuju zajedničku borbu apsolutno svim snagama. Drugi važan zadatak je pronalazak modaliteta političkog regulisanja krize, razumnog dijaloga“, ocenio je Čepurin.
On je, govoreći o saradnji Srbije i Rusije, pozdravio spoljnu politiku naše zemlje i činjenicu da se Beograd nije pridružio sankcijama protiv Rusije.
„Srbija istovremeno aktivno unapređuje saradnju sa zapadnim zemljama, ali to je njeno pravo, pravo neutralne zemlje“, istakao je ambasador.
Polaznici omladinske škole Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti narednih dana će imati priliku da o strukturi i ciljevima te organizacije razgovaraju sa njenim stručnjacima koji će posetiti i Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu. Pored Rusije, članovi ODKB-a su Belorusija, Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan i Jermenija, u kojoj će u novembru biti održana Druga omladinska škola ODKB-a.