Moguće je da su živi organizmi postojali na našoj planeti pre 4,1 milijarde godina, što je 300 miliona godina ranije nego što se mislilo, tvrde naučnici.
U to doba na našoj planeti postojali su drevni cirkoni kristala, koji su pronađeni u zapadnoj Australiji i koji su naveli tim američkih istraživača da donesu nove zaključke o istoriji Zemlje.
Naučnici sa Univerziteta Stanford i Univerziteta u Kaliforniji došli su do ovog zaključka kada su u Džek Hilsu u Australiji iskopali cirkone stare desetine hiljada milijardi godina. Utvrđeno je da je reč o najstarijem materijalu zemaljskog porekla pronađenom do sada.
Smatra se da jedan ovakav kristal sadrži ugljenik depozit koji je star 4,1 milijarde godina.
Prema članku koji je objavio tim Nacionalne akademije nauka, ovo otkriće je znak da Zemljina istorija može biti mnogo starija nego što se do danas smatralo.
„Tako dobro očuvani cirkoni pokazuju da nije došlo do kontaminacije za vreme nedavnih geoloških procesa… (i) to može biti dokaz o poreklu života na Zemlji pre čak 4,1 milijarde godina“, navodi list.
Cirkoni kristali, koji su veoma otporni na toplotu i koroziju, široko su rasprostranjeni u kori Zemlje.
Ranije se, zahvaljujući fosilnim zapisima, smatralo da se život na Zemlji pojavio pre oko 3,8 milijarde godina u obliku jednoćelijskih mikroorganizama.