Inače, tokom obraćanja učesnicima skupa „Valdaj“, ruski predsednik je upozorio da neke zemlje igraju dvostruku igru boreći se protiv terorizma i istovremeno „razmeštajući figure na tabli“ u skladu sa svojim interesima.
„SAD bezuslovno raspolažu ogromnim, najvećim vojnim potencijalom na svetu. Uvek je teško voditi dvostruku igru. Objavljivati rat protiv terorista i istovremeno koristiti deo njih za razmeštanje figura na bliskoistočnoj tabli u skladu sa svojim interesima“, rekao je Putin tokom govora na međunarodnom skupu „Valdaj“ u Sočiju.
Prema njegovim rečima, nemoguće je pobediti terorizam koristeći deo terorista kao „balvan za svrgavanje nepodobnih režima“.
„Nikuda se od tih terorista onda ne može pobeći“, dodao je Putin.
Prema njegovim rečima, neprihvatljiva je u međunarodnim odnosima primena sile po principu „ko je gazda u kući“, a upravo je mešanje spolja izazvalo eksploziju na Bliskom istoku.
Ruski predsednik je takođe naglasio da se teroristi ne mogu deliti na umerene i neumerene.
Prema njegovim rečima, kako bi se rešio konflikt u Siriji potrebno je prvo pobediti terorizam i ne dozvoliti mu da se širi na druge zemlje, a za to je potrebno udružiti sve snage – i regularnu sirijsku armiju, i iračku vojsku, i kurdske ustaničke odrede, i razne opozicione grupe koje su spremne da doprinesu uništenju terorizma. Potrebno je takođe, kako je naglasio ruski predsednik, na osnovu međunarodnog prava koordinisati rad regionalnih zemalja, kao i onih koje su izvan ovog regiona.
Govoreći o Libiji kao primeru, ruski predsednik je rekao da je nemoguće ostvariti uspeh u borbi protiv terorista ako se deo njih koristi za svrgavanje nepoželjnih režima, jer potom nije moguće osloboditi se njihovog prisustva.
„Oružje koje je predavano takozvanim umerenim opozicionarima, našlo se u rukama terorističkih organizacija, i to je bilo neizbežno“, rekao je predsednik Rusije i ukazao da je Islamska država preuzela kontrolu nad ogromnim teritorijama, a da bi u slučaju osvajanja Damaska ili Bagdada mogla da ostvari status zvanične vlasti.
„Čitava međunarodna zajednica treba najzad da shvati s čim se suočavamo – sa suštinskim neprijateljem civilizacije, čovečanstva i svetske kulture“, rekao je Putin i dodao da teroristi na taj način diskredituju islam.
Ruski predsednik je takođe rekao da ruska antiteroristička operacija u Siriji ima cilj da uspostavi mir i nanese preventivni udar na teroriste.
„Ona je potpuno legitimna, njen jedini cilj je uspostavljanje mira“, rekao je Putin.
Prema njegovim rečima, koordinacija delovanja Rusije sa SAD u Siriji ide u dobrom pravcu, ali ne onoliko brzo koliko bi trebalo.
„Najvažnije je da jedni druge doživljavamo kao saveznike u zajedničkoj borbi, pošteno i otvoreno pristupamo. Samo tako je moguće garantovati pobedu nad teroristima“, rekao je Putin.
Siriji će, prema mišljenju ruskog predsednika, biti potrebna obimna ekonomska i finansijska pomoć radi obnove posle rata, uz učešće zemalja donatora i međunarodnih institucija.
Govoreći o međunarodnoj bezbednosti, ruski predsednik je ukazao i na problem protivraketne odbrane SAD u Evropi.
„Ovih dana održani su prvi testovi protivraketne odbrane SAD u Evropi. Šta to znači? To znači da smo, kada smo se sporili s našim američkim partnerima, bili u pravu. Nas, a i čitav svet, pokušavali su još jednom da dovedu u zabludu, i sasvim jednostavno — lagali“, rekao je Putin.
Prema njegovim rečima, nuklearna pretnja Irana je hipotetička, nje nikada nije ni bilo, već je reč o rušenju strateškog balansa, promene odnosa snaga zarad dominacije i mogućnosti da se sopstvena volja diktira svima – i geopolitičkim konkurentima i saveznicima.
„Pokušaji da se svim sredstvima promoviše model jednostrane dominacije doveli su do neravnoteže u međunarodnopravnom sistemu i globalnom rešavanju problema“, naveo je ruski predsednik.
Rusiju, kako je rekao, zabrinjava to što se umesto približavanja „demokratije“ njenim granicama približava vojna infrastruktura NATO-a.
„Zar smo mi protiv širenja demokratije u blizini svojih granica? Šta podrazumevate pod demokratijom: približavanje NATO-a našim granicama? Je li to demokratija? NATO je vojni blok. Nas zabrinjava nas to što se demokratija približava našim granicama, zabrinjava nas približavanje vojne infrastrukture NATO-a“, rekao je Putin.
Putin je rekao da zemlje koje objavljuju ratove radi svojih ekonomskih interesa ne postupaju s drugima kao sa saveznicima, već kao s vazalima koji su se usudili da deluju po sopstvenom nahođenju.
Formiranje ekonomskih blokova uspostavljanjem dominacije jačeg, kako je rekao, neće svet učiniti bezbednijim.
Godišnje zasedanje kluba „Valdaj“ održano je u Sočiju od 19. do 22. oktobra, a u radu skupa učestvovalo je više od 130 stručnjaka iz 30 zemalja sveta i Rusije.