„Nakon pokradenih predsedničkih izbora, DF je bojkotovao Parlament i još tada zagovarao mirne, nenasilne, demokratske proteste. Ipak smo prihvatili sugestije Evropske komisije da problem nepoverenja i nelegitimnosti izbornog procesa rešavamo kroz institucije sistema, pre svega u parlamentu i pravosuđu, gde je trebalo da se usvoje izmene izbornih zakona i utvrdi politička i krivična odgovornost aktera izborne krađe. Zbog javnog odbijanja da dozvoli bilo kakve istinske promene, i zbog nastavljanja primene sistema izborne krađe, višemesečni rad u parlamentu je doživeo fijasko. Kontrolom Ustavnog suda, Đukanović je uspeo da iz usvojenih zakona izbaci sve prethodno usaglašene i ugrađene mehanizme za prevenciju izbornih krađa“, rekao je Medojević na konferenciji za novinare koju je organizovao AECR u svom sedištu u Briselu, prenose podgoričke „Vijesti“.
Medojević je dodao da je danas Crna Gora zemlja u kojoj izborni sistem praktično nema zakonsku osnovu i faktički ne postoji.
„DF je zbog toga odlučio da se za svoje političke i demokratske zahteve za fer izborima, koje bi organizovala prelazna vlada, izbori mirnim i demokratskim protestima, koji su prijavljeni u skladu sa zakonom. Nakon 21 dana neprekidnih mirnih protesta, Đukanović je odlučio da ih prekine silom i suprotno zakonu. Prebijani su i hapšeni poslanici koji su pružali pasivni otpor. Jedan član Predsedništva DF je prebijen i zbog povreda hospitalizovan, a policija je koristila i suzavac i kriminalce obučene u uniformu policije, komunalne policije i drugih službi. Đukanović je suspendovao institucije, Ustav i zakone, i izveo državni puč, čime je preuzeo kompletnu odgovornost za eskalaciju krize i nasilja“, rekao je Medojević.
Reakcija građana na, kako je rekao Medojević, „brutalnu primenu sile“ prema mirnim demonstrantima bila je veličanstvena.
„I dan nakon policijskog divljanja, na ulice je izašlo oko 10.000 ljudi. Od toga trena ovo više nisu protesti DF, već narodni bunt protiv diktatora i borba za osnovna ljudska prava“.
On se posebno zahvalio AECR koji je, kako je rekao, odmah pomogao Pokretu za promene kao punopravnom članu ove asocijacije, da se politički stavovi DF-a glasnije čuju u Briselu.
„I da svi znaju da su naši zahtevi demokratski i da mi želimo političko rešenje krize, formiranje prelazne vlade, koja bi organizovala fer izbore i tako rešila krizu mirnim, političkim sredstvima. Đukanovićev izbor da nasiljem rešava političku krizu je doveo zemlju na ivicu građanskog rata i vreme je da se sve demokratske strukture u zemlji, ali i u EU, angažuju u sprečavanju eskalacije sukoba i mogućeg građanskog rata u koji Đukanović neodgovorno gura Crnu Goru. Svi moramo insistirati na demokratskom i političkom rešenju, a to je upravo ono što traži DF“, rekao je Medojević.
Fer i pošteni izbori su, kako je dodao, minimum civilizacijske zrelosti Crne Gore, i to podržava sve veći broj građana. Medojević je poručio da zemlja-kandidat za EU i NATO ne može dopustiti „još jedne pokradene izbore, nezakonitu upotrebu policije protiv mirnih demonstranata i nasilje kao metod borbe sa političkim protivnicima“.
Poslanik Evropskog parlamenta: Reakcija bezbednosnih snaga bila preterana
Poslanik Evropskog parlamenta Danijel Henan, generalni sekretar AECR, složio se sa tvrdnjom da je reakcija bezbednosnih snaga na „mirne proteste“ bila „preterana“.
On se takođe složio sa Medojevićevom preporukom za rešavanje nastale situacije:
„U ime AECR, pozivam da poverenje u izborni proces bude povraćeno. Kao što je to bio slučaj sa većinom postkomunističkih zemalja ratnih 1990-ih, potrebno je organizovati procese diskusija okruglog stola u kojima će učestvovati sve strane i složiti se oko pravila“.