Dok su državni televizijski kanali naširoko obrađivali temu legalizacije gej brakova, američki Senat je 24. juna usvojio dokument koji je teško razumljiv široj javnosti. Naime, radi se o dokumentu „Organ za promociju trgovine“ (Trade Promotion Authority — TRA), prenosi portal Šta oni kažu o SAD.
Ovaj dokument, koji je potpisao Barak Obama 29. juna, omogućio mu je da u narednih šest godina zaključuje spoljnotrgovinske sporazume bez prethodnog razmatranja i utvrđivanja detalja ugovora sa Kongresom.
Usvajanje ovog dokumenta je bila važna pobeda Bele kuće u borbi za ono što je naknadno usledilo — nedavno potpisivanje ugovora o stvaranju Transpacifičkog partnerstva, sporazuma o slobodnoj trgovini koji će na duge staze odrediti pravila igre u Azijsko-Tihookeanskom regionu.
Pregovori o stvaranju ovog partnerstva bili su za SAD jedan od najvažnijih ekonomskih procesa u regionu. Vodilo ih je 12 država čiji ukupni BDP čini trećinu globalnog. Dakle, potpisnice ovog sporazuma su SAD sa Kanadom, Meksikom, Čileom, Peruom, Japanom, Malezijom, Vijetnamom, Singapurom, Brunejima, Australijom i Novim Zelandom.
TTP bi trebalo da odredi pravila igre u čitavom nizu oblasti, uključujući i tehnička pravila, ekologiju, radno pravo i zaštitu intelektualne svojine. Partnerstvo je odgvor kako na još jednu dohijsku rundu pregovora STO, tako i na vrtoglavi rast uticaja Kine. Ekskluzivna trgovačka grupa zadavaće standarde, koji će vremenom postati obavezni za sve. Upravo zato Peking aktivno promoviše svoje alternative. Ipak, posle odluke Kongresa, SAD su svoj blok uspele ranije da formiraju.
Šta će ovo značiti za Rusiju? Malo za one koji trguju sirovinama, a mnogo za one koji se bave trgovinom mašinama ili poljoprivredne opreme u Azijsko-Pacifičkom regionu. Za nekoga će se adaptacija svesti samo na dodatne troškove za sertifikaciju, a da ne govorimo o rastu konkurencije naspram potpisnica TTP. Pri svemu ovome Rusija, za razliku od Kine, ne ulaže napore kako bi makar nešto podrobnije razjasnila čitavu situaciju.
„Bez Kine nemoguće je stvoriti trgovački blok u Aziji, jer je razmatranje detalja samo uzaludno gubljenje snage“, smatraju stručnjaci iz oblasti industrije.
Biznis takođe nije pokazao dovoljno aktivnosti — iako se, na primer, tokom poslovnog konsultativnog saveta Azijsko-Pacifičke ekonomske saradnje moglo dobiti mnogo informacija.
Ipak, ruski igrači u svetskoj, a posebno regionalnoj trgovinskoj areni moraće da se pozabave potpuno novim pravilima igre u uslovima kada stručnjaka koji znaju šta sve sa sobom zaista nosi TTP, ima toliko malo da se mogu pobrojati na prste jedne ruke.