Dok sirijske snage uz podršku ruske avijacije i dalje napreduju u ofanzivi na terorističke pozicije širom Sirije, Nusra front je pozvao pobunjenike da „eskaliraju bitku“ i pojačaju napade na uporišta Alavita kojima pripada predsednik Bašar el Asad.
Syrian army advances under Russian air cover, sparks fiercest clashes ever http://t.co/DjwH3PWyqL pic.twitter.com/CaYaYlJVaz
— RT (@RT_com) October 13, 2015
Muhamad el Golani, vođa sirijskog Nusra fronta povezanog sa terorističkom grupom Al Kaida, pozvao je u audio-poruci „sve frakcije“ da napadnu Alavite, šiitsku grupu sirijskog predsednika Bašara el Asada u znak odmazde zbog uspešnosti u borbi vojske protiv militanata.
„Nema izbora nego da pojačamo napade na gradove i sela. Pozivam sve frakcije da svakodnevno granatiraju sela stotinama raketa“.
Al Nusra je jedna od najaktivnijih i najbrojnijih grupa koja se bori protiv sirijske vlade. Pre ruske vazdušne intervencije, Al Nusra je zauzela nekoliko strateških gradova u severozapadnoj provinciji Idlib i niz drugih mesta širom ratom razorene zemlje.
Dok ruske kosmičko-vazdušne snage uništavaju komandne i terorističke kampove za obuku ekstremista, sirijske oružane snage sprovode opsežne vojne operacije protiv terorističke organizacije širom zemlje.
U selu Mastumah u pokrajini Idlib sirijska vojska onesposobila je oko 30 boraca, dok je ruska avijacija preciznim napadima uspela da praktično u potpunosti razruši sistem snabdevanja boraca Islamske države gorivom i municijom.
U međuvremenu, generalni komandant sirijske vojske izjavio je da je uspostavljena kontrola nad slobodnom zonom u Alepu i 13 gradova i sela i oblasti koje obuhvata Hama i provincijom Latakijom.
Portparol američke centralne komande pukovnik Patrik Rajder saopštio je u ponedeljak da su američke snage bacile iz vazduha municiju za malokalibarsko oružje pobunjenicima koji se, kako je navedeno, bore protiv džihadista Islamske države u severnoj Siriji. Rajder tvrdi da je municija dostavljena arapskim borcima čije je „lidere Amerika proverila“. Neimenovani američki zvaničnik rekao je da je padobranom spušteno 50 tona municije.
Prošlog meseca Amerika je priznala da su sirijski „umereni“ pobunjenici dali deo svoje vojne opreme Nusra frontu, koji sarađuje sa islamističkim i džihadističkim pobunjeničkim grupama protiv sirijskih vladinih snaga.
Sjedinjene Američke Države formalno su označile Nusra front kao stranu terorističku organizaciju u decembru 2012. Rusija je učinila isto dve godine kasnije.
Pošto je Rusija započela antiterorističku operaciju u Siriji, Moskva je optužena za „dosluh i podupiranje“ Asadovog režima.
Bela kuća kvalifikovala je ruske vazdušne napade kao „neselektivne vojne operacije protiv sirijske opozicije“, dodajući da će kampanja produžiti sirijski sukob. Moskva je ponudila da nastavi razgovore sa Vašingtonom kako bi se izbegli bilo kakvi mogući nesporazumi.
Rusija je u više navrata istakla da operacija u Siriji ima za cilj „stabilizaciju zakonite vlasti u toj zemlji i stvaranje uslova za pronalaženje političkog kompromisa“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin odbacio je svaku mogućnost slanje trupa za kopnene operacije u Siriji.
„Šta god da se desi, isključujemo kopnenu operaciju i naši sirijski prijatelji su svesni toga“, rekao je predsednik Vladimir Putin.