Pre proglašenja dobitnika, petočlani norveški Komitet za dodelu Nobelove nagrade nije dao nikakve nagoveštaje o tome ko će biti ovogodišnji laureat, a među nominovanima su, između ostalih, bili papa Franja, nemačka kancelarka Angela Merkel, eritrejski sveštenik Musi Zeraj i saudijski bloger Raif Badavi.
Tuniska demokratska grupa osvojila je nagradu na osnovu svojih doprinosa prvom i najuspešnijem pokretu „Arapskog proleća", a Nobelova nagrada za mir, vredna osam miliona švedskih kruna, odnosno 972.000 dolara, biće joj uručena u Oslu 10. decembra.
BREAKING NEWS The 2015 Peace #NobelPrize is awarded to the National Dialogue Quartet in Tunisia pic.twitter.com/3O9jzwBK08
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2015
Kvartet za nacionalni dijalog čine četiri ključne organizacije u tuniskom građanskom društvu: Tuniski generalni sindikat rada, Tuniska konfederacija industrije, trgovine i zanatstva, Tuniska liga za ljudska prava i Tuniska advokatska organizacija, a nagrada je dodeljena grupi, a ne pojedinačnim organizacijama.
„Kvartet je uspostavio alternativan, miran politički proces u trenutku kada je zemlja bila na ivici građanskog rata“, naveo je Komitet u obrazloženju svoje odluke, dodavši da želi da nagradi one koji „pospešuju demokratsku tranziciju u društvima u krizi“.
Komitet je, kako navodi, time želeo i da stavi akcenat na očuvanje demokratije u Tunisu, kao inspiraciju za sve one koji žele da promovišu mir na Bliskom istoku, ali i da ohrabri tuniski narod.
Za Nobelovu nagradu za mir za 2015. godinu ukupno je bilo 273 kandidata, uključujući 68 organizacija i 205 pojedinaca.