Tužiteljka tog suda Fatu Bensouda odlučila je da započne istragu povodom zbivanja u Južnoj Osetiji 2008. godine.
Naime, 2008. godine gruzijska armija je tokom granatiranja južnoosetijske prestonice Chinvalija koristila neselektivno oružje, zbog čega su stradali osetijski civili i ruski mirovnjaci.
Bensouda je proučila ruske i gruzijske podatke i došla je do zaključka da su tokom rata počinjeni ratni zločini u kojima je Sakašvili mogao da igra centralnu ulogu.
Sudska komisija će proučiti dokumente i na osnovu toga doneti odluku o pokretanju krivičnog postupka.
Pre nekoliko godina Istražni komitet Ruske Federacije pokrenuo je krivični postupak (između ostalog, i na osnovu člana 357 — Genocid). Rusija smatra da potpunu odgovornost snosi upravo tadašnje vojno i političko rukovodstvo Gruzije.
Godine 2014. postupak protiv Sakašvilija pokrenulo je i gruzijsko tužilaštvo. Bivši predsednik je optužen za proneveru budžetskih sredstava i zloupotrebu ovlašćenja. Sud je odobrio njegovo hapšenje u odsustvu i zaplenio je Sakašvilijevu imovinu.
Međutim, Interpol smatra da je sudski progon politički motivisan i stoga nije raspisao poternicu za Sakašvilijem. Ukrajinsko tužilaštvo takođe odbija da izruči bivšeg predsednika Gruziji.