To znači da nijedna žena zbog starosti neće moći da bude penzionisana kao „višak zaposlenih“, dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku o predlogu za ocenu ustavnosti sporne odredbe Zakona.
Zahvalni smo Ustavnom sudu što su brzo odlučili po tom pitanju, saopštavaju iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
„Razumemo koliko je osetljivo pitanje i nadamo se da će Ustavni sud presuditi onako kako smo i mi izvagali ovo pitanje do sada“, navodi Ministarstvo.
Primena odredbe kojom se propisuje zakonski osnov za prestanak radnog odnosa zbog navršavanja određenih godina života, a koja se odnosi samo na žene, sporna je sa stanovišta Ustava i zabrane diskriminacije po osnovu pola, zbog čega može da ima neotklonjive štetne posledice, smatra Ustavni sud.
„Imajući u vidu da početak primene spornog člana 20 Zakona ima za posledicu utvrđivanje prestanka radnog odnosa licima koja ispunjavaju uslove predviđene ovim odredbama, te da mere racionalizacije broja zaposlenih u javnom sektoru podrazumevaju ukidanje pojedinih radnih mesta ili smanjenje broja zaposlenih u subjektima na koje se Zakon primenjuje, Ustavni sud je ocenio da ove okolnosti predstavljaju neotklonjive štetne posledice za lica na koja bi se sporne odredbe primenile“, navodi se u informaciji objavljenoj na sajtu Suda.
Zbog toga, kako stoji u informaciji, postoje opravdani razlozi da se, do donošenja konačne odluke o spornim pitanjima, obustave od izvršenja pojedinačni akti koji bi bili doneti na osnovu tih odredaba.