Međunarodna humanitarna organizacija „Lekari bez granica“ (MSF) saopštila je danas da je njeno osoblje besomučno telefonom zvalo vojne zvaničnike NATO-a u Kabulu i Vašingtonu, tokom sat vremena koliko je trajalo bombardovanje bolnice u gradu Kunduz u Avganistanu.
Prva bomba pala je na bolnicu oko 2.10 ujutru, a osoblje MSF pozvalo je zvaničnike NATO u Kabulu u 2.19, a vojne zvaničnike u Vašingtonu nekoliko minuta kasnije, preneo je Rojters. Bombardovanje je nastavljeno do 3.13 časova.
Photos of damage done by bombing of #MSF #Kunduz hospital + staff treating patients in parts still standing ©MSF pic.twitter.com/hKOBIyLttI
— Doctors w/o Borders (@MSF_USA) October 3, 2015
Agencije su jutros javile da je u bombardovanju bolnice MSF u Kunduzu poginulo najmanje devet ljudi, dok je 37 ranjeno.
Američka vojska je priznala da je moguće da je bombardovala bolnicu, a taj incident podgrejao je zabrinutost u vezi sa vazdušnim udarima SAD u Avganistanu, koji su kontroverzna tema u najdužem ratu u kom SAD učestvuju.
U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 zaposlenih, Avganistanaca i stranaca. „Lekari bez granica“ su saopštili da je bolnica tokom vazdušnog napada pogođena više puta.
#MSF #Kunduz trauma center aflame after aerial attack this morn. Staff tending to patients, each other, in aftermath pic.twitter.com/o6toDwivym
— Doctors w/o Borders (@MSF_USA) October 3, 2015
Iako avganistanske vlasti tvrde da su preuzele kontrolu nad Kunduzom od talibana, borbe između dve strane se nastavljaju. Talibani su u ponedeljak osvojili Kunduz i grad su držali pod kontrolom sve do četvrtka, kada su ih potisnule vladine snage.
„Duboko smo šokirani zbog napada, ubistva našeg osoblja i pacijenata i udarca koji je nanet zdravstvu u Kunduzu“, izjavio je jedan od direktora MSF Bart Jansens.
MSF navodi da je tačna lokacija bolnice dostavljena vlastima i u Kabulu i u Vašingtonu u više navrata u proteklih nekoliko meseci, uključujući i ovu nedelju, da se ne bi našla u uzajamnoj vatri te dve strane.