Američki državni sekretar Džon Keri saopštio je da Moskva i Vašington planiraju da organizuju prvu diskusiju o Siriji na nivou vojnih ministarstava. Prethodno je američki diplomata izjavio da Sjedinjene Države podržavaju svaki iskreni pokušaj borbe protiv Islamske države i terorističkih organizacija povezanih s Al Kaidom. Ipak, stav SAD u vezi sa ruskim vazdušnim napadima u Siriji donedavno je bio suprotan.
Još prošle nedelje tema slanja ruskih lovaca u Siriju izazivala je u SAD, prema rečima američkog državnog sekretara, ozbiljna pitanja. Prošlo je nekoliko dana i sada Keri ovu temu naziva mogućnošću. „Ova mogućnost kod nas pokreće pitanje kako se zaista može rešiti problem Sirije“, rekao je šef Stejt departmenta u nedavnom intervjuu Si-En-Enu.
Sve više zapadnih lidera zaključuje da se Rusija i Iran ne mogu zaobići u rešavanju sirijskog pitanja.
„Spremni smo da sarađujemo sa svim zemljama, uključujući Rusiju i Iran, kako bismo razradili politički mehanizam koji omogućava započinjanje prelaznog procesa“, naveo je američki predsednik Barak Obama.
Čak i zahtev SAD i Evropske unije da sirijski predsednik Bašar Asad hitno podnese ostavku više nije kategoričan.
„On će pomoći da se Sirija izvede iz haosa, a potom će da ode“, rekao je Keri.
„Naše stanovište u vezi sa pozicijom Asada nije bilo tako jednoznačno da bismo odustali od zajedničkog razmatranja sa Rusijom, Iranom i drugim zemljama mogućnosti da obezbedimo kratak prelazni period pod međunarodnim nadzorom“, izjavio je šef britanske diplomatije Filip Hamond.
Ipak, američke vlasti su ponovo požurile da promene ton.
„SAD podržavaju sve iskrene napore u borbi protiv Islamske države. Ipak, ne moramo i nećemo da mešamo borbu protiv Islamske države sa podrškom Asadu“, rekao je članovima Saveta bezbednosti UN Džon Keri.
„Ruski pristup je osuđen na propast. Slične akcije neizbežno će dovesti do eskalacije građanskog rata u Siriji. S profesionalne tačke gledišta, ruski vojnici se ne ponašaju onako kako smo računali“, sa žaljenjem je konstatovao američki ministar odbrane Ešton Karter.
Analitičari navode da su SAD izgubile prednost i sada ne lete samo njihove ptice nebom iznad Sirije.
„Sjedinjene Američke Države smatraju da treba da vladaju svetom i niko ništa ne treba da radi bez njihovog blagoslova. U Siriji i drugim susednim zemljama imaju svoje avione i druga vojna sredstva. Zbog toga će oni uvek kritikovati slične korake“, opisao je situaciju Lu Rokvel, predsednik Instituta Ludviga fon Mizesa.