„Istorija pokušaja talibana da zauzmu provinciju Kunduz i da je potpuno kontrolišu traje od kraja aprila. Pokret u ovom momentu ima neophodan broj boraca i municije za uspešno zauzimanje prestonice provincije. Talibani su već više puta saopštavali da mogu da preuzmu punu kontrolu nad Kunduzom. Ali nadalje su potrebni ne samo vojnici nego i građanski napori, a talibani za to za sada nisu spremni“, rekao je Serenko.
On je naveo da je uticaj Amerikanaca u Avganistanu i dalje fundamentalan. „Podrška SAD avganistanskoj armiji i policiji svodi se na dve stvari: dostavljanju obaveštajnih informacija uz pomoć američkih specijalnih službi koje imaju široku mrežu agenata, i što je najvažnije – vazdušne napade“, navodi stručnjak.
Serenko je naglasio da ovakve operacije pokret „Taliban“ obično izvodi uoči nekakvih pregovora. „To je svojevrsna demonstracija sile. Radikali su ranije delovali po istoj toj shemi: uoči pregovora u Katru ili Pakistanu oni su organizovali masovne napade, pokazujući time svoju snagu. S druge strane, to je svojevrstan odgovor na akcije generala Rašida Dustuma protiv talibana u drugim provincijama. Sada su krenule glasine o novoj rundi pregovora. Mislim da avganistanske vlasti pokušavaju da preuzmu inicijativu i da krenu u kontranapad“, naglasio je ekspert.
Amerikanci, kako navodi Serenko, „i dalje ostaju apsolutni predvodnici događaja koji se dešavaju u Avganistanu“. „Ovde nije reč samo o broju američkih vojnika. Oni imaju ozbiljan uticaj na političku klasu. Američki lobi je jači od iranskog, ruskog, pa čak i pakistanskog. SAD su uspele da za ovih 13 godina formiraju političku i vojnu klasu Avganistana koja im je potčinjena“, naglasio je Serenko.