Od početka sirijskog konflikta 2011. Putin je više puta upozoravao Zapad o neodrživosti podrške sirijskim ustanicima protiv Bašara el Asada, a poslednje dve godine haosa i krvoprolića samo potvrđuju reči ruskog predsednika. Dok je svet pratio neuspešne pokušaje SAD i njihovih saveznika da naoružaju i obučavaju ustanike, teroristička organizacija Islamska država proglasila je kalifat na nekim teritorijama Sirije, a mnoge zemlje Evrope i Bliskog istoka postale su utočište za izbeglice.
Ruski predsednik je jasno dao na znanje da će s odobrenjem SAD ili bez njega Rusija podržavati Asadov režim. Sada Obama treba da odluči da li je spreman da sarađuje po tom pitanju s Rusijom i, ako jeste, pod kojim uslovima.
Poslednjih nekoliko nedelja neki od bivših saradnika administracije predsednika SAD postaju ubeđeni da će snage Asada igrati važnu ulogu u regulisanju sirijskog konflikta. Putin je dugo radio na tome da donese tu tačku gledišta do protivnika sirijskog lidera.
Posle susreta s Putinom predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan prvi je izjavio da Asad može da igra ulogu u „prelaznom procesu" u Siriji.
Istovremeno, suočeni s prilivom sirijskih izbeglica, evropski političari se nalaze u očajnom položaju i spremni su da prihvate bilo koji plan kako bi prekinuli konflikt.
„Sada, ako Putin uspe da ubedi Obamu da se složi s njegovim predlogom, to će biti jedan od najvećih diplomatskih trijumfa za 15 godina vlasti ruskog predsednika. Uloga Rusije kao odlučujuće sile u poslovima Bliskog istoka biće najizraženija od momenta raspada Sovjetskog Saveza i diplomatska izolacija zemlje zbog prisajedinjenja Krima prošle godine biće suštinski oslabljena. Ako Ruski vojnici budu učestvovali u koaliciji sa Zapadom protiv Sirije, Putin će takođe dobiti mnogo bolji politički uticaj za ukidanje sankcija uvedenih zbog ukrajinske krize", navodi se u članku.List navodi da će američki predsednik u svakom slučaju imati posla s Putinom — bilo u svojstvu partnera, bilo kao protivnika.