Upozoravajući međunarodnu zajednicu da je potrebno da uči iz grešaka napravljenih u prošlosti, Putin je naveo primer Sovjetskog Saveza.
„Izvoz socijalnih eksperimenata, pokušaji da se podstaknu promene u ovim ili onim zemljama, uz oslanjanje na sopstvena ideološka stanovišta – sve nas je to često dovodilo do tragičnih posledica, nije nas vodilo ka progresu nego ka degradaciji. Ipak, niko ne uči na tuđim greškama, nego ih samo ponavlja. Niko nije u obavezi da se potčinjava jednom modelu razvoja. Ipak, izvoz revolucija sada zvanih ’demokratske‘ nastavlja se“, upozorio je Putin.
Govoreći o situaciji u Ukrajini, ruski predsednik je rekao da se u toj zemlji dogodila ozbiljna geopolitička kriza, koja je posledica državnog prevrata isprovociranog spolja. Putin je ponovo naglasio neophodnost dosledne primene i poštovanja odredbi Minskog sporazuma radi smirivanja stanja u Ukrajini.
Govoreći o globalnoj borbi protiv terorizma, ruski predsednik je naveo da se direktan pristup Rusije toj borbi koristi kao izgovor da se „Rusija optuži za rastuće ambicije“.
„To, međutim, nisu ambicije nego poštovanje međunarodnog prava. Suština nije u ambicijama Rusije — nemoguće je trpeti ovo što se događa u svetu“, naglasio je ruski predsednik.
Putin je rekao da je neophodno stvoriti široku međunarodnu antiterorističku koaliciju i naglasio da u njoj moraju aktivno da učestvuju i lideri arapskih zemalja.
„Odbijanje saradnje sa sirijskom armijom je greška“, naglasio je Putin posebno ističući da se niko u Siriji realno ne suprotstavlja Islamskoj državi osim vlade Bašara el Asada i kurdskih ustanika.
„Islamska država nije se pojavila niotkuda, ona je korišćena kao oružje protiv nepodobnih režima“, ukazao je predsednik Rusije. On je, takođe, rekao da je izbeglicama s Bliskog istoka i Severne Afrike potrebno saosećanje, ali da je globalno rešenje problema u obnavljanju državnosti tamo gde je ona uništena.
Ruski predsednik je takođe govorio o važnoj ulozi Ujedinjenih nacija u očuvanju mira, stabilnosti i bezbednosti u svetu.
„Odluke koje se razmatraju na temelju UN usaglašavaju se u vidu rezolucija, ili se ne usaglašavaju. Ili, kako govore diplomate, prolaze ili ne prolaze. I sve akcije bilo kojih država koje zaobilaze ovaj poredak nelegitimne su i protivreče Povelji UN i savremenom međunarodnom pravu“, rekao je Putin.
Prema njegovim rečima, Organizacija Ujedinjenih nacija predstavlja strukturu kojoj nema ravne po legitimnosti i univerzalnosti.
„Da, na račun UN u poslednje vreme može se čuti dosta kritika, jer one navodno nisu dovoljno efikasne, a usvajanje principijelnih odluka se oslanja na nepremostive protivrečnosti, pre svega među članicama Saveta bezbednosti. Ipak, želim da kažem da su nesuglasice u UN uvek postojale, tokom prethodnih 70 godina, a pravo veta se primenjivalo uvek. I koristile su ga i SAD, i Velika Britanija, i Francuska, i Kina, i Sovjetski Savez, i kasnije Rusija. To je potpuno prirodno za tako šaroliku organizaciju“, rekao je Putin.