„Napustili smo salu u znak protesta zbog njegovog (Porošenkovog) otvoreno politizovanog i agresivnog govora, koji nije imao nikakve veze sa temom samita“, rekao je taj diplomata.
Diplomatski izvor je saopštio da „ruska strana ima običaj da sasluša svoje oponente i obraća pažnju na njihove reči“.
Kako se navodi, šef diplomatije Sergej Lavrov nije bio prisutan u sali, jer se nalazio u čekaonici, gde je čekao da dođe na red da govori u UN.
„Što se tiče Lavrova, on nije nigde išao, već je čekao svoj red u čekaonici da izađe za govornicu“, dodao je izvor.
Prvo je Porošenko trebalo da govori 14. po redu, ali izašao je 26, neposredno pre Lavrova. Po pravilima UN, ako govornik iz više razloga ne može da govori u utvrđeno vreme, on se automatski premešta na kraj „reda“.
„Nismo sigurni da li je Porošenko slučajno ili namerno odložio govor“, rekao je predstavnik sekretarijata UN. Međutim, on je izrazio mišljenje da je ukrajinska delegacija to uradila namerno.
Šefu ruske diplomatije je bilo predloženo da odloži svoj govor na kasnije vreme, međutim Lavrov je to odbio, ne želeći da remeti svoj dalji raspored.
Ruski analitičari smatraju da je još ranije bilo jasno da će govor Porošenka biti usmeren ka direktnim optužbama Rusije za sopstvene političke i ekonomske propuste. Direktor Centra za evroazijska istraživanja Vladimir Kornilov za Sputnjik kaže nije čudno što je svom govoru Porošenko rekao da je zbog ruske agresije Ukrajina izgubila 20 odsto ekonomskih kapaciteta.
„To je cifra o kojoj su predstavnici Donjecka govorili još pre Evromajdana. Tokom antivladinih protesta Donbas je pošteno upozorio Kijev da taj istočni deo Ukrajine čini 20 odsto ekonomije zemlje i da njegove interese treba poštovati. Političari na Majdanu su tvrdili da Donbas zapravo samo opterećuje budžet i da je to zaostali region. Ali čim je Donbas proglasio nezavisnost od Ukrajine, aktuelna vlada u Kijevu počela je da priča o ozbiljnim gubicima“, ističe on.
Kornilov, međutim, naglašava da dok Porošenko govori o posledicama takozvane „ruske agresije“, Rusija nastavlja da svoj kapital ulaže u ukrajinsku privredu. On kaže da je pre samo nekoliko dana na zapadu Ukrajine otvorena fabrika za proizvodnju mineralnih đubriva, koja je u vlasništvu ruskog biznismena, i koja će zaposliti nekoliko hiljada radnika. Međutim, dodaje on, vlasti ne žele javno da govore o tome da Rusi nastavljaju da ulažu u Ukrajinu, iako pored Rusa niko više ne želi da ulaže u ukrajinsku privredu imajući u vidu ogromne probleme koji se tiču korupcije.