„Sastanak sa Putinom? Ja uopšte ne bih razgovarala. I previše smo razgovarali sa njim. Ja bih odmah započela obnovu šeste flote i programa raketne odbrane u Poljskoj. Sprovodila bih redovne i agresivne vojne vežbe u baltičkim državama. Verovatno bih poslala još nekoliko hiljada vojnika u Nemačku. Putin će dobiti poruku. Rusija loše glumi, a Vladimir Putin je neko sa kim ne treba pričati. Jedini način da ga zaustavimo je da oseti našu moć i da sve držimo pod kontrolom“, ovako je američka političarka iz Republikanske stranke Karli Fjorina opisala način buduće saradnje sa Rusijom.
Ona neće da razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, već će mu „poruke“ slati putem vojnih pretnji.
Jedina poruka koju američki političari šalju Rusiji je ratna. Pentagon je „rusku pretnju“ označio kao potencijalno agresivnu i priprema planove za rat.
Šta je to Rusija uradila što je nateralo Vašington da planira rat? Činjenica da je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu je tačna koliko i ona da je Sadam Husein posedovao oružje za masovno uništenje i veze sa Al Kaidom, zbog čega je, navodno, Amerika odlučila da napadne Irak.
Postavlja se pitanje: ako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, kako je moguće da je Ukrajina još uvek tamo? Ako se oslabljena Ukrajina izborila sa ruskom invazijom, kako je onda moguće da je Rusija i dalje pretnja?
Kako bi izašao na kraj sa „ruskom pretnjom“, Vašington je poslao nemačke borbene avione da patroliraju iznad baltičkih zemalja. Ako Vašington ističe da oni nisu usmereni protiv Rusije, zašto ih onda šalje? Možda zbog toga da bi štitili baltičke zemlje od Irana, kao što protivraketni sistem koji je Vašington postavio u Poljskoj štiti Evropu od nepostojećih iranskih nuklearnih interkontinentalnih balističkih projektila.
Ako je sve što Vašington kaže laž, onda Rusija ne može da rizikuje i napravi dogovor sa Amerikom kojim bi bili zaustavljeni sukobi dveju sila. Sjedinjenim Državama se ne može verovati — reč Vašingtona je besmislena.
Ruski predsednik je više puta isticao da provokacije i propaganda Vašingtona uništavaju poverenje između dve zemlje, čime se povećava rizik od nuklearnog rata, ali Vašington to ne čuje.
Putin je 2012. godine jasno rekao da Rusija odbacuje politiku Vašingtona koja međunarodno pravo poništava upotrebom vojne sile. Ruski predsednik je tada rekao da želja Vašingtona za hegemonizmom čini ostale zemlje nebezbednim. Politika nasilja Vašingtona, rekao je Putin, može imati krajnje ozbiljne posledice po Vašington.
Tri i po godine kasnije, kandidati Republikanske stranke za predsedničke izbore pokazuju da nisu čuli šta im je Rusija govorila.
Ukoliko bilo ko od republikanaca bude izabran za predsednika, a isto se odnosi i za demokrate, rezultat će biti rat. Nema potrebe brinuti što obe stranke nameravaju da vam oduzmu socijalno i zdravstveno osiguranje i privatne penzije, jer nećete biti tu da u njima uživate.
Stavovi izneseni u ovom članku su isključivo stavovi autora i ne odražavaju zvaničan stav Sputnjika.