U Kataloniji vlada snažna frustracija. Stiče se utisak da Madrid ne želi da nas sačuva. Katalonci ne žele da im Madrid kroji sudbinu“, kaže za Sputnjik Visens Batalja, katalonski novinar.
Katalanci veruju da ih Madrid više ne predstavlja i žele sami da odlučuju o porezima, ekonomiji, kulturi. Ubiranje poreza je jedno od glavnih pitanja oko kojih se spore Madrid i Barselona: „Ako pogledate Baskiju, u njihovoj nadležnosti je skupljanje poreza, a potom se usaglašavaju sa Madridom. To su tražili i Katalonci, ali im je uskraćeno. Madridu se ne dozvoljava ista autonomija koju ima Baskija. Procene su da se godišnje oko 16 milijardi evra poreza ne vraća Kataloniji, iako vlada tvrdi da je u pitanju 8 milijardi. Zašto Baskija ima tu ekonomsku prednost? Zato što ubijaju?“
Ekonomska kriza je samo osnažila zahteve Katalonije. „Ranije smo bili solidarni sa regionima poput Andaluzije. Ali sada, u uslovima krize, tražimo od Madrida da se dogovorimo o novcu koji ide iz budžeta Katalonije za distribuciju. Prinuđeni smo da smanjimo budžet u zdravstvu, u socijalnoj službi i potreban nam je taj novac. Ne želimo da Madrid sam odlučuje o tome koliko će novca biti izdvojeno“.
Tenzije u Kataloniji traju od 2011. godine, kada su održani vanredni izbori i kada je došlo do preokreta. Od tada je većina partija za nezavisnost. Dokle su Katalonci spremni da idu u obračunu sa Madridom?
„Nije lako predvideti, ali se situacija pogoršava. Kataloncima je dosta da slušaju propagandu Madrida koji ih predstavlja kao egoiste, škrtice. Bunt se širi i zahvata sve generacije. Više nema straha kao za vreme Franka, kada su se ljudi plašili vojske. Madrid ne može više da pošalje tenkove na Barselonu“, kaže Batalja.