Marija Zaharova je skrenula pažnju da je od ‘90-ih godina Rusija četiri puta smanjila svoj arsenal nestrateškog nuklearnog naoružanja.
„U isto vreme u Evropi, ne samo u Nemačkoj, već i u Belgiju, Holandiji, Italiji i Turskoj, ostaje razmešteno taktičko nuklearno oružje SAD. Amerikanci modernizuju svoj nuklearni arsenal, a evropske članice NATO-a avione-nosače takvog naoružanja“, rekla je Zaharova.
„U interesu obezbeđenja sigurnosti i stabilnosti u Evropi smatramo da treba vratiti nestrateško nuklearno oružje na nacionalnu teritoriju i da treba uspostaviti zabranu njegovog razmeštanja izvan nacionalnih teritorija. Treba da se uništi infrastruktura van nacionalne teritorije koja omogućava brzo raspoređivanje oružja, kao i da se prestane sa izvođenjem vojnih vežbi pripreme i primene nuklearnog oružja vojnih snaga država koje ne poseduju takvo naoružanje“, izjavila je predstavnica MIP Rusije.
U vazdušnoj bazi Bundesvera u gradu Buhel biće razmešteno 20 američkih atomskih bombi tipa B61-12, saopštava televizija ZDF.
„Dvadeset i pet godina nakon priključivanja Rajnland–Pfalca Nemačkoj ponovo će biti razmeštene atomske bombe kao u periodu Hladnog rata“, prenosi nemačka televizija.
Istraživanju o razmeštanju tih bombi biće posvećena emisija „Frontal–1“ na kanalu ZDF. Informacije o razmeštanju oružja, navodno, potvrđuju američki dokumenti o američkom budžetu koji su došli u ruke autora emisije.
U najavi programa na televiziji ZDF navodi se da je još 2010. godine Bundestag većinom glasova izglasao povlačenje atomskog oružja sa teritorije Nemačke. Ipak, to nije bilo urađeno i sada će atomsko oružje koje se nalazi u Nemačkoj biti zamenjeno drugim, savremenijim. Pripreme za njegovo razmeštanje će početi ovih dana u vazdušnoj bazi Bundesvera u Rajnland–Pfalcu.
Prema podacima autora programa, nove bombe su mnogo preciznije nego one koje su SAD koristile za bombardovanje Japana 1945. godine.
Posebno se skreće pažnja na njihovu eksplozivnu moć — 80 puta su jače od one koja je bačena na Hirošimu.