Takvu mogućnost su najavili predstavnici koncerna „Radio–elektronske tehnologije“. Nakon usavršavanja letelica bi mogla da konkuriše najboljim američkim dronovima, poput EmKju–9 „riper“.
Vojni analitičar, pukovnik u penziji Viktor Litovkin, kaže da je Jak 130 „univerzalni avion“, jer omogućava obuku preuzimanjem karakteristika leta aviona „Suhoj“ i „MiG“, ali i stranih modela poput F-16, F-18 ili „Rafal“ — sve zavisi od vrste softvera.
Sa druge strane, naglašava Litovkin, Jak 130 može da se opremi bombama i raketama i koristi kao lovac.
Jak 130 ima još prednosti. Recimo, može da uzleće u planinskim sredinama i da obavlja zadatke zajedno sa višenamenskim borbenim avionima poput Su-30.
Analitičar smatra da koncern „Radio–elektronske tehnologije“ ima kapacitete da napravi jedinstvenu letelicu, ali on nije siguran da će Jak 130 moći da konkuriše američkim dronovima, barem ne odmah.
„Veliko je pitanje može li se od Jak 130 napraviti letelica koja bi funkcionisala 24 sata non-stop i to bez dodatnog punjenja gorivom. Ipak, verujem ruskim inženjerima i dodajem da je cilj ove najave da ohrabri rusku Vladu da izdvoji novac za dodatna istraživanja“, kaže Litovkin.
Inače, Jak 130 trenutno koriste alžirska i beloruska vojska. Ove avione su naručili Bangladeš, Vijetnam i Sirija, a veliko interesovanje za kupovinu izrazio je i Iran.