Dačić je, na otvaranju godišnje konferencije OEBS-a o ljudskim pravima i demokratiji u Varšavi, rekao da se Evropa suočava sa izuzetno ozbiljnom migrantskom krizom, ali da podizanje ograda, zatvaranje granica i prekomerna upotreba sile prema ljudima koji beže od konflikta nisu u skladu sa obavezama o poštovanju ljudskih prava koje su preuzele države OEBS-a, međunarodnim normama i standardima.
Srbija, dodao je, spada u zemlje koje su pogođene ogromnim talasom izbeglica iz ratom zahvaćenih područja i čini sve da pruži adekvatan odgovor na aktuelnu krizu.
„U vreme kada hiljade ljudi rizikuje živote napuštajući svoje zemlje pogođene konfliktima u susedstvu prostora OEBS-a, ne smemo da zaboravimo na ljudska prava i humanitarne aspekte migrantske krize“, naglasio je Dačić.
Kako je rekao, trebalo bi da se zalažemo za poštovanje ljudskih prava svih, imajući u vidu da su ona u vreme sukoba i kriza najviše pogođena.
Dačić je rekao i da situacija u i oko Ukrajine i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju evropskoj bezbednosti.
On je dodao da je OEBS tokom cele godine činio sve što može za podršku Sporazumu iz Minska kako bi se prekinula neprijateljstva i usmerio politički proces.
Dačić je naveo da je otvorena i debata o tome kako otkloniti strukturnu štetu koju je kriza u Ukrajini pričinila evropskom bezbednosnom sistemu i dodao da se nada da će do Ministarskog saveta u Beogradu u decembru biti stvorena jasnija slika o pristupu za uspostavljanje poverenja u okviru OEBS-a.
Srpski ministar je rekao da Srbija, tokom predsedavanja OEBS-u, nastavlja da bude posvećena daljem unapređenju i povećanju nivoa ispunjavanja obaveza OEBS-a, te da je posebna pažnja posvećena vladavini prava, slobodi izražavanja i medija, uključujući bezbednost novinara, slobodu okupljanja, jačanje tolerancije i nediskriminacije.
Ministar je podsetio i da se 3. i 4. decembra u Beogradu održava Ministarski savet OEBS-a čiji je cilj usvajanje sadržajnih odluka.