Nakon tri godine razvoja, „Seleksov“ zaštitni sistem „Falkon“ doživeo je svoju svetsku premijeru na Međunarodnoj izložbi opreme za odbranu i bezbednost u Londonu.
Firma nije baš detaljno objasnila tehnologiju, koju je razvila sa vojnim kupcima, ali je rekla da se pomoću ovog sistema dronovi mogu detektovati i preuzeti, a zatim odneti i spustiti na bezbednu udaljenost od zaštićene mete.
„Elektronsko ratovanje predstavlja sposobnost da se kontroliše elektromagnetni spektar“, rekao je Stiven Vilijams, menadžer „Seleks ES–a“.
„Radi se o pasivnom reagovanju na neprijateljsku metu korišćenjem radio-frekvencija, tako da neprijatelji ne znaju da vi znate da su oni tu“, objasnio je on.
Sistem „Falkon“ je prilagodljiv da obezbedi zaštitu lokacije bilo koje veličine, od male grupe ljudi, preko konvoja vozila, do velikih kritičnih infrastruktura ili vojnih baza.
„Ono što mi pokušavamo da uradimo je iskorišćavanje više slojeva tehnologije za borbu protiv opasnosti od mini i mikro–UAS“, rekao je Vilijams.
„Naše rešenje nije samo jedna oblast zaštite, već ceo spektar onoga što našim klijentima treba za zaštitu od velikih nuklearnih postrojenja“, dodao je on.
Kako je prodaja komercijalnih dronova porasla, sve više je slučajeva pojave letelica u ograničenim prostorima. Stručnjaci za bezbednost su zabrinuti zbog opasnosti od napada naoružanih komercijalnih dronova.
Komercijalni dron je navodno alarmirao američke tajne službe u martu, kada je letelica uočena previše blizu predsednika Baraka Obame tokom partije golfa na Floridi. Takođe, jedan čovek je uhapšen u maju zbog pokušaja puštanja drona u blizini Bele kuće.
Možda je najpoznatiji slučaj onaj kada je pijani američki državni službenik u januaru puštao dron iznad travnjaka Bele kuće.
Sličan incident se dogodio u Japanu, kada je jedan čovek spustio mali dron na krov kancelarije premijera Šinzoa Abea u aprilu.