Političar je uporedio odnos prema ukrajinskim izbeglicama u Rusiji i odnos prema Sirijcima u EU.
„Oni koji snose odgovornost za sukobe, prolaze bez kazne, dok međunarodna zajednica pokazuje nespremnost da zajedno radi na sprečavanju ratova“, rekao je Aršba.
Prema njegovom mišljenju, države–članice EU bi trebalo da postupaju u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i drugim međunarodnim propisima, odnosno da primaju izbeglice i da ih razmeštaju na svojim teritorijama.
„Ali realnost je drugačija: Nemačka, Austrija i Češka uvode kontrolu granica, Mađarska gradi ’Kineski zid‘ na granici sa Srbijom, Italija i Grčka se guše od talasa migranata, a Litvanija odbija da primi izbeglice. Velika Britanija će primiti 20.000 ljudi pod uslovom da sama odabere migrante u kampovima UN duž sirijske granice. Da li to znači da će im Britanci gledati u zube i proveravati da li su u dobroj kondiciji? Zvuči poznato, zar ne“, ironičan je ruski parlamentarac.
Aršba je istakao da je Rusija za godinu dana primila više od milion ukrajinskih izbeglica, dok je u Evropu stiglo oko 340 hiljada izbeglica sa Bliskog istoka i iz Afrike.
„Dok Evropa pravi halabuku i bavi se uzajamnim optužbama, Rusija pomaže svima. Čak je i Visoki komesarijat UN za izbeglice istakao da je Rusija razmotrila 271.000 zahteva za azil i odobrila 99 odsto tih zahteva. Poređenja radi, ako govorimo o velikim prijateljima Ukrajine, Nemačka je odobrila svega 2.700 zahteva, Poljska 2.100, a Francuska 1.400“, rekao je Aršba.