Kolegijum Vojno-industrijske komisije Ruske Federacije najavio je da će se oprema nove generacije pojaviti u ruskoj vojsci posle 2025. godine. Neke novine na kojima radi čitav multidisciplinarni tim stručnjaka, međutim, poznate su već danas.
Kako za Sputnjik objašnjava Viktor Baranec, penzionisani pukovnik, vojni novinar i publicista, radi se o kompletu sastavljenom od 100 odsto ruskih komponenti.
Iako su istraživanja ponekad podrazumevala i žučne rasprave naučnika, i one su, kao deo procesa, dovele do stvaranja jedinstvenog kompleta. Baranec kaže da je određenu količinu ovih kompleta već kupilo rusko Ministarstvo odbrane.
Paralelno, naučnici i konstruktori rade na stvaranju kompleta „Ratnik 2“. Komplet se sastoji od preko 40 elemenata, navodimo samo najinteresantnije.
Kombinezon
Viktor Baranec skreće pažnju na specijalni kombinezon koji je napravljen od aluteks vlakna. To je superizdržljiva tkanina, koja štiti vojnika čak i od metka, granate, delova mine ili municije. Ova tkanina je u određenoj meri otporna i na vatru.
Zadatak tima inženjera i naučnika jeste da za „Ratnika 2“ naprave još izdržljiviji, ali i lakši kombinezon.
„Želimo da tokom eksperimenata sve maksimalno poboljšamo, koliko dozvoljavaju napredne tehnologije naše namenske industrije. Stvaramo takav komplet koji će biti aktuelan i za 50 godina. To se najpre odnosi na šlem“, zaključuje Baranec.
Šlem
Model koji postoji u kompletu „Ratnika“ može da odbije metak pištolja sa rastojanja od 10 do 15 metara. Budući šlem bi trebalo da bude otporan na metak ispaljen sa udaljenosti od 4 do 5 metara.
Komunikator
Baranec navodi da je jedan od ključnih elemenata kompleta „Ratnik“ upravo komunikator, pomoću kojeg vojnik može da odredi svoj položaj na bojnom polju — svoje koordinate, ali i položaj drugih vojnika.
Takođe, može da govori sa svojim komandantom i da se orijentiše u prostoru. Na taj način, oslanjajući se samo na ruski navigacioni sistem GLONASS, konstruktori žele da zamene sve elemente koji imaju veze sa GPS sistemom jer za sada, nažalost, još uvek jedan deo elemenata zavisi od stranog sistema navigacije.
„No, budući ’Ratnik“ će u potpunosti biti osposobljen da koristi GLONASS. Dakle, samo ruski komunikator, povezan isključivo sa domaćim sistemom“, optimističan je Baranec.
Baterije, akumulatori
Mnogim elementima ovog kompleta potrebna je energija. Ruski naučnici izumeli su takva sredstva za napajanje strujom, koja nema niko više na svetu.
„Iako su ta sredstva prvenstveno bila osmišljena za upotrebu na, na primer, bespilotnim letelicama, kako bi ove mogle što dalje da odlete, sada ćemo ove akumulatore ugraditi u ’Ratnika 2‘. Ideja je da se vojnik obezbedi dovoljnom količinom energije kako ne bi morao previše često da menja baterije, odnosno akumulatore“, kaže Baranec.
„Ratnik 2“ će u tom smislu biti do dva puta efikasniji.
Naočare, štitnici za kolena i laktove
Ruski naučnici su izumeli okulare koji mogu da izdrže udare malih delova municije, čak veličine do 5 milimetara.
„Štitnici za kolena i laktove biće od vrhunskih materijala, biće ugrađeni filteri za vodu i autonomni izvori toplote“, kaže Baranec i dodaje da je ideja da se komplet „Ratnik“ i „Ratnik 2“ mogu koristiti na raznim temperaturama i u raznim klimatskim uslovima.
Konačno, jedna od glavnih stavki „Ratnika“ biće novo oružje.
„Naši naučnici došli su do zaključka da bi trebalo napraviti cevi i nišane koji se lako mogu menjati — zavisno od uslova. Takođe, ’Ratnik 2‘ imaće i toplotne tj. infracrvene nišane, bolje od postojećih“, zaključuje Viktor Baranec.